- Home
- Economic
- BUCUREŞTI, (06.08.2018, 21:19)
- Tudor Ionescu
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Angajat în România
- Ieși pe plus
- Video
Bugetelor locale le-au fost alocate, la rectificare, 1,12 miliarde de lei prin defalcări din TVA
Bugetelor locale le-a fost alocat un total de 1.125,9 milioane de lei prin defalcări de venituri din taxa pe valoare adăugată (TVA) pentru finanţarea cheltuielilor autorităţilor administraţiei publice locale, arată un document privind rectificarea bugetară publicat luni de Ministerul Finanţelor.

Bugetelor locale le-au fost alocate, la rectificare, 1,12 miliarde de lei prin defalcări din TVA
Din acest total, 916,5 milioane de lei sunt destinate echilibrării bugetelor locale care asigură menţinera veniturilor unităţilor administrativ-teritoriale cel puţin la nivelul anului 2017.
Alte 209,4 milioane de lei sunt destinate finanţării cheltuielor Programului pentru şcoli al României, în perioada septembrie-decembrie a anului şcolar 2018-2019.
În plus, autoritaăţile locale beneficiază şi de 300 de milioane de lei prin Programul Naţional de Dezvoltare Locală, mai arată documentul citat.
ULTIMELE ȘTIRI
-
După anularea alegerilor și suspendarea dreptului TĂU la vot, mai crezi în statul român democratic? VOTEAZĂ AICI / SONDAJ Aleph News – Mediafax – Ziarul Financiar
-
Guvern fără USR. Lasconi: Am vrut să fim la guvernare, dar ei nu nu ne vor
-
Predoiu, despre momentul în care vor fi ridicate barierele pentru intrarea în Schengen terestru
-
Expertiza medicală a capacităţii muncii va fi coordonată unitar la nivel naţional

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.





PROSPORT.RO

CANCAN.RO

GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
ieri, 23:04
-
ieri, 23:02
Ucraina primeşte 2 miliarde de dolari din active ruseşti îngheţate