Directorul general pentru fonduri europene şi competitivitate din Minister, Eli Miluşeva, a declarat luni, într-o conferinţă de presă, că nu va semna contractele în cadrul proiectului de retehnologizare a acestor companii.
Ea a precizat că fondurile nu vor fi pierdute, ci vor fi distribuite într-o serie de proiecte de creştere a eficienţei energetice şi dezvoltare a inovaţiilor.
Miluşeva a arătat că departamentul pe care îl conduce a primit peste 100 de reclamaţii şi informaţii privind neregulile înregistrate în procesul de evaluare, ceea ce a determinat-o să îşi anuleze decizia de aprobare a contractelor de retehnologizare.
Ea a explicat că cele mai mari nereguli, care au fost raportate procuraturii, se referă la telefoanele date de reprezentanţii comitetului de evaluare la unele companii.