Prima pagină » Economic » Indicele ROBOR la şase luni trece de 2%, cel la nouă luni urcă la 2,06%

Indicele ROBOR la şase luni trece de 2%, cel la nouă luni urcă la 2,06%

Indicele ROBOR la trei luni, în funcţie de care se calculează costul creditelor în lei cu dobânda variabilă, a rămas la 1,84%, dar indicii la şase şi la nouă luni au crescut.
Indicele ROBOR la şase luni trece de 2%, cel la nouă luni urcă la 2,06%

Indicele la şase luni, utilizat în calculul dobânzilor la creditele ipotecare, s-a majorat la 2,01%, de la 1,98%, cât a fost cotat miercuri.

Indicele ROBOR la nouă luni, care reprezintă rata dobânzii plătită la creditele în lei atrase de către băncile comerciale de la alte bănci comerciale pentru o perioadă de nouă luni, a crescut la 2,06%, de la 2,04%, valoarea înregistrată miercuri.

ROBOR reprezintă rata medie a dobânzii la care băncile româneşti se împrumută între ele în lei. Indicele se stabileşte zilnic de BNR ca medie aritmetică a cotaţiilor practicate de zece bănci selectate de Banca Naţională.