Acţiunile băncilor din Scoţia au avut un crescut semnificativ încă de la deschiderea pieţelor. Astfel, titlurile RBS au crescut cu 3,5%, acţiunile Lloyds au urcat cu 1,5%, în timp ce Standard Life au avansat cu 1,7%.
„Acest rezultat va fi salutat de comunitatea oamenilor de afaceri. O campanie atât de dificilă lasă, în mod inevitabil, cicatrici care vor avea nevoie de timp ca să se şteargă”, a declarat John Cridland, director general al Federaţiei Angajatorilor.
Votul împotriva independenţei Scoţiei reprezintă o uşurare mai ales pentru sectorul financiar şi pentru investitori.
Săptămâna trecută, atât RBS, cât şi Lloyds au anunţat că şi-ar fi mutat afacerile în Anglia, în cazul în care scoţienii ar fi votat pentru desprinderea de Marea Britanie.
Indicele FTSE 100 al bursei de la Londra a deschis în urcare cu 0,7%, aproape de cel mai înalt nivel din ultimii 14 ani.
De asemenea, lira a început să recupereze din deprecierea suferită în cursul acestei săptămâni, înregistrând un avans de 0,3%, la 1,6447 unităţi pentru un dolar.