Autoritățile iraniene au respins o propunere a Statelor Unite pentru un armistițiu de 48 de ore, a raportat vineri agenția semi-oficială Fars News, citând o sursă informată.
Partidul Alianța pentru Unirea Românilor a reacționat la decizia Tribunalului București de a ridica măsura controlului judiciar, fostului candidat la alegerile prezidențiale, Călin Georgescu, susținând că este „un prim pas spre normalitate”.
Noua taxă de solidaritate instituită de Guvern ca parte a pachetului de măsuri pentru a atenua scumpirile pe piața carburanților, poate, în actuala formă, mai mult să dăuneze decât să ajute, a declarat Paul Aparaschivei, director executiv al Confederației Patronale Concordia, care reprezintă cele mai mari 20 de industrii ale României, într-un comentariu la solicitarea Mediafax.
Ministrul Muncii, Florin Manole, a oferit un exemplu personal care ilustrează una dintre cele mai mari probleme ale pieței muncii din România: salariile extrem de mici, care afectează viața reală a angajaților și pensiile viitoare.
O modificare legii recrutării germane, intrată în vigoare la începutul acestui an, a trecut prea puțin observată, până acum: bărbații germani cu vârste între 18 și 46 de ani nu pot lipsi din țară pentru mai mult de trei luni fără aprobarea autorității militare. O decizie care abia acum începe să nască reacții și proteste puternice.
VPN-urile au devenit o parte esențială a vieții online în Rusia, pe fondul blocării tot mai multor platforme și al restricțiilor impuse de Kremlin asupra internetului.
Nimeni nu înțelege tăcerea președintelui american în plină criză militară, declanșată de doborârea de către Iran a unui avion american F-15. Casa Albă a anunțat că președintele nu va apărea în fața presei pe parcursul zilei.
Puținele nave care se aventurează prin Strâmtoarea Ormuz recurg la tot felul de tactici ca să poată să treacă fără să fie bombardate de Iran. Pe timp de pace, Strâmtoarea era tranzitată de 120 de nave zilnic, însă de la începerea războiului și până acum, aproape 200 de nave au reușit să treacă, unele de mai multe ori.
Dacă ți se pare scumpă benzina la 8–9 lei pe litru din România, află că în Hong Kong ai plăti peste 18 lei. Și, deși Hong Kong a avut constant cele mai mari prețuri ale benzinei, închiderea Strâmtorii Ormuz a agravat situația exponențial. Acum, chiar și în Hong Kong, orașul cu prețuri exorbitante la orice, un plin a devenit un privilegiu, nu o rutină.
Cel mai bogat om din lume, Elon Musk, le-a cerut firmelor care îl ajută pe SpaceX în pregătirea listării companiei la bursă să se aboneze la Grok, asistentul său de inteligență artificială creat de xAI Corp, potrivit The New York Times.
Ministerul Afacerilor Externe a emis vineri o atenționare de călătorie pentru Norvegia, unde duminică va fi în vigoare o avertizare Cod roșu de furtuni.
Autoritățile cubaneze au început eliberarea a peste 2.000 de deținuți, într-un gest descris drept „umanitar”, după ce Statele Unite au permis trecerea unui petrolier rus, dar și pe fondul Săptămânii Mari celebrate de catolici.
Femeile au mai multe șanse să supraviețuiască cancerului decât bărbații, dar se confruntă cu un risc mai mare de a suferi efecte secundare grave și adverse în urma tratamentului, potrivit unui studiu internațional condus de Universitatea din Adelaide, Australia.
Doi jucători de la U-BT Cluj-Napoca au dominat în lunile februarie și martie topurile Ligii Adriatice. Este vorba de Mitchell Creek, cu cele mai multe puncte marcate pe meci, și de Dusan Miletic, cu cele mai multe recuperări.
Ziua de 4 aprilie vine cu o energie apăsătoare și greu de ignorat. Astrele scot la lumină lucruri ascunse, iar pentru unii nativi adevărul vine brusc și nu mai poate fi evitat. Este o zi a revelațiilor, dar și a deciziilor care nu mai suportă amânare. Influențele astrale pun accent pe emoții intense, tensiuni în relații și clarificări inevitabile. Pentru două zodii, momentul este cu adevărat decisiv.
Guvernul Statelor Unite ale Americii a introdus în propunerea de buget o cere de peste 150 de milioane de dolari pentru modernizarea închisorii Alcatraz cu scopul de a fi redeschisă.
Primăria Municipiului București analizează patru variante pentru administrarea Arenei Naționale, după ce stadionul a înregistrat în 2025 pierderi de 20 de milioane de lei.
Carlos Alcaraz și Jannik Sinner vor avea parte de meciuri de debut interesante la turneul de la Monte-Carlo Masters, potrivit tragerii la sorți de vineri.
Un avion de vânătoare al SUA a fost doborât deasupra Iranului, iar forțele militare au demarat operațiunile de căutare a echipajului. În urma operațiunilor de căutare salvare, un pilot a fost recuperat.
Ministerul Finanțelor lansează, în perioada 6 aprilie - 8 mai 2026, o nouă ediție a Programului TEZAUR. Veniturile obținute din aceste investiții sunt neimpozabile, iar titlurile de stat au valoare nominală de 1 leu și sunt emise în formă dematerializată.
Ministrul Muncii, Florin Manole, a anunțat lansarea unui proiect strategic finanțat cu peste 170 de milioane de euro din fonduri europene, menit să faciliteze integrarea tinerilor pe piața forței de muncă.
Administrația Statelor Unite ale Americii negociază cu guvernul Republicii Democrate Congo pentru a deporta migranți ilegali din alte state în cadrul strategiei americane de relocare a persoanelor fără statut legal.
Ministerul Finanțelor lansează de luni, 6 aprilie, o nouă ediție Tezaur, la care românii pot subscrie pentru titluri cu dobânzi anuale de până la 7,5%. În primele trei luni din 2026, românii au subscrie 7,7 miliarde de lei.
Avocatul specializat în fiscalitate Gabriel Biriș a opinat, la întrebarea reporterul Mediafax, că măsurile temporare adoptate vineri de Guvern pentru amortizarea scumpirilor pe piața carburanților ar putea să îi entuziasmeze pe șoferi și, prin creșterea consumului, România să ajungă iar în risc de penurie, adică chiar scenariul pe care Executivul a vrut să îl evite.
Democrația „ucide”, iar oamenii din Burkina Faso trebuie „să uite” de ea, a declarat liderul militar al țării într-un interviu difuzat de televiziunea de stat.
Munca la negru rămâne una dintre problemele majore ale pieței muncii din România, cu efecte directe asupra angajaților, economiei și concurenței între firme. Ministrul Muncii, Florin Manole, explică care sunt consecințele acestui fenomen și ce măsuri pregătește Guvernul pentru combaterea lui.
Autoritățile analizează schimbări importante care i-ar putea afecta direct pe cei mai tineri participanți la trafic, potrivit unor declarații făcute în exclusivitate la „Podcast cu Prioritate” realizat de ProMotor.
Ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban, a anunțat vineri flexibilizarea condițiilor de acces pentru transportatorii rutieri de marfă în cadrul schemei de ajutor de stat pentru achiziția de vehicule N2 și N3 cu zero emisii, măsură menită să faciliteze investițiile în flote moderne și mai puțin poluante.
Războiul din Orientul Mijlociu intră în cea de-a 35-a zi de conflict. Iată evoluțiile de vineri ale conflictului care durează de mai bine de o lună și prezintă semne că va înceta.
Pentru prima dată în 28 de ani, niciun sportiv nu a fost găsit pozitiv la testul pentru consumul unei substanțe interzise la Jocurile Olimpice - cel puțin până acum.
Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, a tras vineri un semnal de alarmă privind tensiunile din cadrul coaliției de guvernare, pe fondul consultărilor interne din PSD, subliniind necesitatea stabilității pentru implementarea integrală a PNRR.
Cinci mașini și o motocicletă au fost implicate vineri după-amiaza într-un accident pe Calea Văcărești din Capitală. Un cetățean străin de 26 de ani a fost rănit și dus la spital.
Prim-ministrul Greciei, Kyriakos Mitsotakis, și-a remaniat cabinetul vineri, încercând să limiteze efectele unui scandal în creștere legat de presupuse fraude privind fondurile agricole ale UE.
Ministerul Educației a anunțat vineri rezultatele parțiale la simularea examenului de Bacalaureat, după evaluarea a aproape 97% dintre lucrări. La Limba și literatura română, aproape un sfert dintre participanți au obținut note sub 5.
Călin Georgescu nu mai are nicio măsură preventivă pe numele său, după ce Tribunalul București a dispus definitiv revocarea controlului judiciar, măsură sub care fostul candidat la alegerile prezidențiale se afla din februarie 2025.
Casa de licitații Artmark scoate la vânzare a doua parte a Colecției Darius Vâlcov, fostul ministru de Finanțe executat de stat pentru recuperarea prejudicilor din dosarul său penal, după ce primul eveniment s-a soldat cu adjudecare de 100% a lucrărilor în încasări de aproape 800.000 de euro.
După demisia de joi a președintelui Federației Italiene de Fotbal, vineri a fost rândul antrenorului echipei naționale, Gennaro Gattuso, să-și părăsească funcția.
Președintele Donald Trump a declarat vineri că Statele Unite pot deschide Strâmtoarea Ormuz cu puțin mai mult timp, în contextul în care presiunea asupra administrației sale crește pentru a găsi o soluție rapidă la războiul împotriva Iranului.
Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Ene Dogioiu, a anunțat vineri că decizia instanței în procesul cu Pfizer privind achiziția de vaccinuri din mai 2021 nu a fost comunicată oficial statului român, precizând că termenul pentru apel va începe după acest demers.
Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, a anunțat vineri că primăriile care decid închiderea sălilor de jocuri de noroc vor putea primi finanțări pentru investiții în școli și grădinițe.
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că blocada din Strâmtoarea Ormuz poate fi ridicată doar printr-un efort comun al mai multor state.
AUR a depus în Parlament un proiect legislativ pentru instituirea unui Sistem Național de Prognoză și Avertizare privind Calitatea Aerului (SNPACA), care introduce obligația realizării zilnice de prognoze de poluare pentru 24, 48 și 72 de ore și avertizarea populației în cazul depășirii pragurilor de risc. Inițiativa urmărește trecerea de la reacție la prevenție, prin informarea din timp a cetățenilor și a autorităților.
Tot mai mulți români se confruntă cu dureri de picioare fără să înțeleagă de unde pornesc. De multe ori, problema nu ține doar de efort sau de vârstă, ci de un detaliu ignorat frecvent: alegerea încălțămintei sport. Specialiștii atrag atenția că o decizie greșită poate duce, în timp, la afecțiuni serioase.
Un ofițer de poliție din Bacău a fost reținut și ulterior a fost pus sub arest la domiciliu pentru luare de mită. El a fost prins în flagrant în timp ce primea mită în timpul unui control pe linie de silvicultură.
Purtătoarea de cuvânt a Guvernului, Ioana Ene Dogioiu, a anunțat vineri că suma primită de statul român ca despăgubire, în urma jafului Coifului de la Coțofenești și al brățărilor dacice, din ianuarie 2025, va fi restituită parțial după ce vor fi efectuate evaluări privind starea artefactelor.
Guvernul Austriei analizează noi măsuri pentru combaterea spionajului, prin extinderea listei activităților considerate ilegale și prin consolidarea protecției acordate agențiilor internaționale care își desfășoară activitatea la Viena.
Președintele SUA Donald Trump a declarat vineri că vicepreședintele JD Vance se va concentra pe investigarea fraudei în statele conduse de democrați în noul său rol de „țar al fraudei”.
Guvernul va reduce temporar acciza la motorina standard comercializată pe piața internă cu 30 de bani pe litru, respectiv cu 36 de bani pe litru cu tot cu TVA, pe perioada declarată a crizei de pe piața petrolului și a carburanților, a anunțat purtătorul de cuvânt al Executivului, Ioana Ene Dogioiu.
Un depozit care conținea ajutoare umanitare și vehicule de intervenție a fost lovit de o dronă în sudul Iranului, anunță Federația Internațională a Societăților de Cruce Roșie și Semilună Roșie (IFRC).
Polonia se confruntă cu una dintre cele mai costisitoare consecințe ale gestionării pandemiei de COVID-19, după ce o instanță belgiană a decis că statul polonez este obligat să respecte contractul vaccinurilor COVID cu Pfizer, semnat în 2021, în plină criză sanitară.
Mircea Abrudean a anunțat că România a obținut al 24-lea aviz important de la Comitetul pentru Investiții, esențial pentru apropierea de aderare la OCDE
Un bărbat reținut în Bahrain luna trecută, în timp ce regatul insular era atacat cu rachete din partea Iranului, a dispărut timp de mai multe zile, până când familia sa a fost chemată să-i recupereze corpul dintr-un spital militar.
Gheorghe Hagi se află în prim-planul listei de propuneri pentru preluarea funcției de selecționer al echipei naționale a României, după ședința Comisiei Tehnice a Federația Română de Fotbal derulată vineri.
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, critică faptul că Federația Silva a contestat în instanță hotărârea de Guvern privind reorganizarea Romsilva și spune că va apăra în continuare „decența și legalitatea”.
Misiunea Artemis II marchează revenirea oamenilor pe traiectoria zborurilor circumlunare, la peste jumătate de secol de la epoca Apollo. Într-un interviu acordat în exclusivitate pentru Mediafax, Dumitru Prunariu, singurul român care a zburat în spațiu, explică semnificația acestei misiuni, riscurile zborului cosmic și modul în care experiența spațiului schimbă perspectiva asupra Pământului.
Proprietarul barului Constellation urma să fie audiat pe 7 aprilie, în cadrul anchetei privind incendiul care i-a distrus localul pe 1 ianuarie. Tragedia a dus la moartea a 41 de persoane și rănirea altor 115.
Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Irinel Ionel Scrioșteanu, anunță, vineri, că România a început demersurile pentru a găzdui finala Ligii Europa din 2028/2029, pe Arena Națională.
„În așteptarea Învierii” este un eveniment gratuit organizat de Primăria Sectorului 2 pentru copii și familii, cu activități creative și distractive, menit să aducă comunitatea împreună și să celebreze spiritul sărbătorilor pascale.
Mijlocașul argentinian Enzo Fernández, vicecăpitanul echipei, nu va evolua în următoarele două meciuri ale lui Chelsea FC, după ce clubul a decis sancționarea sa în urma unor declarații făcute în timpul acțiunii echipei naționale în Argentina.
Subsecretarul italian pentru cultură, Gianmarco Mazzi, a depus jurământul vineri în funcția de nou ministru al turismului al țării, aceasta fiind cea mai recentă schimbare din guvernul premierului Giorgia Meloni, după înfrângerea sa într-un referendum privind reforma justiției.
Antrenorul echipei Bayern Munchen, Vincent Kompany, s-a declarat optimist în privința recuperării atacantului Harry Kane pentru confruntarea cu Real Madrid din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, programată săptămâna viitoare.
Orice tentativă de schimbare a guvernului sau a premierului echivalează cu sabotarea unui obiectiv strategic de țară, spune, vineri, deputatul PNL, Ionel Bogdan, în contextul în care România mai are un singur aviz de priit pentru accederea în OCDE.
Adulții cei mai echilibrați emoțional nu au crescut alături de părinți care au renunțat la tot pentru ei. Au crescut alături de părinți care păreau că se bucură cu adevărat de momentele petrecute împreună - o concluzie care contrazice una dintre cele mai înrădăcinate convingeri despre parenting.
Senatorul republican Bernie Moreno pledează pentru o extindere radicală a embargoului american asupra producătorilor auto chinezi și îndeamnă țările occidentale să facă același lucru.
Militari din 12 state aliate au participat, în aceste zile, la exercițiul multinațional „Sea Shield 2026”, desfășurat în Delta Dunării. Antrenamentele au inclus trageri reale și simulări complexe, precum gestionarea unor situații cu refugiați sau atacuri asupra convoaielor fluviale.
Ministerul Finanțelor, prin Centrul Național pentru Informații Financiare (MF-CNIF), în parteneriat cu Autoritatea Vamală Română (AVR), derulează proiectul „Digitalizarea serviciilor vamale pentru cetățeni și operatori economici”, înregistrat cu codul SMIS 349435.
Bruno Fernandes, căpitanul lui Manchester United, a fost desemnat vineri „Jucătorul Lunii” martie în Premier League, ajungând la șase trofee în carieră, egalând astfel performanța lui Cristiano Ronaldo.
Un avion de vânătoare rusesc Su-30 s-a prăbușit vineri în Crimeea în timpul unui zbor de antrenament programat, ambii membri ai echipajului reușind să se catapulteze în siguranță, a relatat agenția de presă de stat TASS, citând Ministerul Apărării al Rusiei.
Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a declarat că Ucraina stă mai bine pe front decât în ultimele luni și că armata a reușit să oprească ofensiva Rusiei din martie.
Amnesty International avertizează Iranul că recrutarea de copii de până la 12 ani pentru forța Basij, formată exclusiv din voluntari a Gărzilor Revoluționare, constituie o crimă de război.
Mircea Lucescu a făcut infarct vineri dimineață, chiar în ziua în care urma să fie externat din Spitalul Universitar de Urgență București, unde se afla încă de duminica trecută. Surse medicale susțin că antrenorul a fost preluat de urgență și a beneficiat de intervenția promptă a doctorilor cardiologi.
Clubul de fotbal din Superliga României, FC Argeș, a anunțat oficial vineri numirea lui Robert Avram în funcția de manager al clubului, care renunță, astfel, la arbitraj.
Uniunea Europeană va lua inevitabil în considerare relaxarea regulilor privind deficitul bugetar dacă războiul dintre SUA și Israel, pe de o parte, și Iran, pe de altă parte, va continua, a declarat vineri ministrul economiei din Italia.
Mihai Udroiu, conferențiar universitar doctor, avocat și fost judecător al Curții Supreme, este invitatul emisiunii OFF The Record, de astăzi, pe Mediafax.
Într-un interviu exclusiv pentru G4Media, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a vorbit despre problema vaccinării din România, care ține mai mult de dezinformare și lipsa încrederii, nu doar de educația din școli.
Federația Română de Handbal (FRH) a anunțat vineri o modificare de ultim moment în lotul echipei naționale feminine, înaintea ultimelor două partide din EHF Euro Cup.
Un nou atac pe timp de zi a lovit Ucraina, care este de obicei vizată noaptea. Șeful administrației militare regionale, Mykola Kalachnyk, raportează cel puțin un deces și îndeamnă locuitorii să se adăpostească imediat.
Modificările aduse Legii privind prevenirea și combaterea violenței la competițiile sportive au stârnit reacții puternice în fotbalul românesc, șase cluburi din Superliga contestând, până la această oră, noile prevederi adoptate miercuri de Senat.
Minstrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a declarat, într-un interviu pentru G4Media că cele opt spitale care au mai rămas pentru finanțare în PNRR vor fi finalizate la timp, adică în iulie 2026, pentru a nu fi pierduți banii.
Liderii Franței și Coreei de Sud au anunțat că vor colabora pentru redeschiderea Strâmtorii Hormuz, una dintre cele mai importante rute energetice din lume, în contextul tensiunilor provocate de războiul cu Iranul, scrie Euronews.
Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, anunță că, în primul trimestru din 2026, au fost efectuate plăți de peste 1,3 miliarde de lei către beneficiari, din fonduri europene destinate dezvoltării agriculturii și mediului rural.
România va fi poarta de intrare în Uniunea Europeană a mega-proiectului Coridorul Verde ceea ce îi dă șansa să joace un rol importat în economia energetică a bătrânului continent, explică Florin Stanciu, director adjunct al companiei Joint Venture GECO Power Company, cu patru acționari statali, în interviul acordat în exclusivitate reporterului Mediafax.
Două fete de l3 ani au fost agresate de profesorul de limba engleză, un bărbat de 44 de ani, din localitatea Munteni, județul Galați. Dascălul a fost reținut.
Dmitri Medvedev, vicepreședintele Consiliului de Securitate al Rusiei, a declarat vineri că Moscova ar trebui să renunțe la „atitudinea tolerantă” față de o posibilă aderare a Ucrainei la Uniunea Europeană, scrie Reuters.
Fostul secretar de externe al Marii Britanii, Malcolm Rifkind, este printre cei 3.000 de semnatari ai scrisorii deschise adresate președintelui Isaac Herzog.
Ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban, anunță, vineri, desemnarea constructorului pentru un nou tronson al Autostrăzii A8, care va ocoli municipiul Iași.
Hidrologii au emis vineri o avertizare Cod portocaliu pentru râul Miletin și afluenții sectorului mijlociu al Moldovei, valabilă în cursul zilei de vineri. Un Cod galben de inundații este în vigoare în alte județe până sâmbătă la miezul nopții.
DNA o acuză pe arhitecta Morth Izabella-Mihaela că a primit îmbrăcăminte și încălțăminte, produse electrocasnice şi sanitare și chiar mobilier în exercitarea atribuțiilor de serviciu. Ea a fost pusă sub control judiciar începând de vineri.
Președintele Franței, Emmanuel Macron, a reacționat ferm după ce omologul său american, Donald Trump, a făcut remarci considerate ofensatoare la adresa sa și a soției sale, Brigitte Macron, în timpul unui prânz privat organizat la Washington.
Autoritățile franceze au plasat sub supraveghere sediul din Paris al băncii americane Goldman Sachs, după ce serviciile americane au avertizat asupra unei posibile amenințări cu explozibili din partea unui grup pro-iranian, transmite Euronews.
O formațiune stâncoasă ridată și enigmatică din Maroc i-a determinat pe oamenii de știință să-și reconsidere locurile în care ar fi putut trăi microbii antici.
Fostul premier Theodor spune că Guvernul nu poate face mai mult în privința carburanților. „Problema e că nu putem încă să-i ajutăm doar pe cei mai loviți. E o puzderie de mașini cu o capacitate cilindrică de peste 3.000 de centimetri cubi, nu cred că au nevoie de mare ajutor”, spune Stolojan.
Rămășițe umane au fost găsite pe o navă thailandeză atacată în Strâmtoarea Ormuz la începutul lunii martie. Autoritățile cred că ar putea aparține celor trei marinari dispăruți.
Neymar a revenit în lotul echipei Santos și a contribuit decisiv la ambele goluri ale formației, care s-a impus vineri, scor 2-0, pe teren propriu, la Vila Belmiro, în fața formației Clube do Remo, în etapa a 9-a din campionatul Braziliei, părăsind zona locurilor retrogradabile.
Capsula Orion, care transportă echipajul misiunii Artemis II spre Lună, este mult mai sofisticată decât navele Apollo. Deși spațiul este limitat, interiorul capsulei include un mic „habitat” cu loc pentru dormit, exerciții, masă și chiar un sistem de toaletă cu ușă pentru intimitate, scrie CNN.
Deputatul USR Alexandru Dimitriu propune, printr-un proiect de lege depus în Parlament, ca șoferii să nu mai fie amendați dacă nu prezintă fizic permisul și talonul mașinii. Parlamentarul spune că prin digitalizarea administrației publice, Poliția are posibiloitatea verificării documentelor.
Mai multe organizații de pacienți cer Ministerului Sănătății și Casei Naționale de Asigurări de Sănătate să intervină de urgență după blocajele apărute în accesul pacienților cronici la investigații paraclinice de înaltă performanță.
Președintele SUA, Donald Trump, a semnat un ordin executiv care ar putea introduce tarife de până la 100% pentru anumite medicamente brevetate importate, scrie AP.
„Partidul care își dorește cel mai mult să vină AUR la guvernare este PSD”, spune europarlamentarul PNL, Siegfried Mureșan. Potrivit acestuia, păstrarea guvernului Bolojan este „singura garanție ca antieuropenii de la AUR să nu vină să conducă România”.
Oklahoma City Thunder, campioana en-titre din Liga profesionistă nord-americană de baschet (NBA), a reușit o victorie categorică în fața formației Los Angeles Lakers, scor 139-96, vineri dimineață, rezultatul reprezentând una dintre cele mai severe înfrângeri din istoria echipei din Los Angeles.
Cel puțin șapte persoane au fost rănite vineri în urma deraierii unui tren de călători în regiunea Ulianovsk, la aproximativ 900 km est de Moscova, au indicat autoritățile medicale locale citate de agențiile de presă ruse.
Ministrul Sănătății spune, vineri, că unul ditre scenariile analizate după ce România a pierdut în primă instanță procesul cu Pfizer este deschiderea unor negocieri directe pentru ca sumele pe care țara noastră trebuie să le plătească sp fie transformate în beneficii reale pentru pacienți.
Cercetătorii au dezvoltat un transmițător wireless bazat pe lumină laser care atinge viteze de 362,7 gigabiți pe secundă și consumă jumătate din energia necesară tehnologiei Wi-Fi convenționale. Sistemul, construit în jurul unui cip de sub un milimetru, ar putea transforma conexiunile wireless din birouri, spitale și locuințe.
Europa are, în medie, peste zece sărbători legale pe an. Pentru angajați sunt zile de odihnă, dar pentru economii pot însemna miliarde pierdute din producție. Unele guverne au început chiar să calculeze costul exact al unei zile libere, transmite Euronews.
Sportivul român Matei Radu a câștigat medalia de bronz în proba de sabie masculin cadeți, la Campionatele Mondiale de scrimă pentru juniori și cadeți de la Rio de Janeiro, Brazilia.
După ce a pierdut licitația pentru bogata colecție de personaje și povești a Warner Bros Discovery, Netflix merge mai departe cu sarcina dificilă de a crea pe cont propriu francize care să definească cultura.
Un rezervor uriaș de apă dulce se află sub Marele Lac Sărat din SUA. Descoperirea neașteptată a fost făcută de un grup de cercetători. Ei încearcă să realizeze o hartă a rezervorului.
Trupa irlandeză U2 a lansat vineri EP-ul „Easter Lily”, un material cu șase piese disponibil prin Island Records, conceput ca o colecție introspectivă în contextul actual global.
Paștele este cea mai importantă sărbătoare din calendarul creștin, dar nu întotdeauna putem fi alături celor dragi. Dacă vă aflați la distanță, un mesaj trimis pe WhatsApp poate fi un gest simplu și sincer. Iată 19 urări potrivite pentru orice tip de relație.
Moda rapidă oferă o soluție accesibilă pentru a ține pasul cu copiii, care cresc repede și rămân cu hainele mici. Însă unele studii preliminare sugerează că anumite articole vestimentare ar putea conține o substanță periculoasă: plumbul.
Superliga de fotbal se reia vineri, după pauza internațională dedicată meciurilor echipelor naționale. Campioana sezonului 2025, FCSB, lider în play-out, întâlnește, în deplasare, pe FC Botoșani, a treia clasată, de la ora 20:30, într-un meci din cadrul etapei a 3-a.
Iranul a atacat în zori vineri ținte din Bahrain și Kuweit, în timp ce aviația americană și israeliană a lovit din nou Teheranul și Isfahanul, pe măsură ce războiul intră în a cincea săptămână fără niciun semn de încetinire. Consiliul de Securitate al ONU urmează să se reunească pentru a discuta situația Strâmtorii Ormuz.
Mijlocașul columbian James Rodríguez, căpitanul echipei naționale de fotbal a Columbiei, a fost spitalizat în urma unei deshidratări severe, apărute la 24 de ore după meciul disputat împotriva Franței, pierdut de formația sa cu scorul de 1-3.
În 2025, Dubaiul a primit 19,59 milioane de vizitatori internaționali, devenind astfel unul dintre cele mai vizitate orașe din lume, însă conflictul dintre SUA și Israel cu Iranul a avut un impact devastator asupra numărului de vizitatori, iar întreprinderile locale se confruntă cu dificultăți.
Marile companii aeriene riscă să intre în faliment în câteva săptămâni, a avertizat Gediminas Ziemelis, fondatorul Avia Solutions Group, în contextul în care conflictul din Orientul Mijlociu a generat mii de anulări de zboruri, a scumpit combustibilul cu aproape 50% și a prăbușit rezervările la nivel global.
Peste 700 de fosile descoperite în provincia chineză Yunnan au oferit oamenilor de știință prima imagine reală a tranziției de la viața simplă la animalele complexe și arată că acest salt evolutiv s-a produs cu milioane de ani mai devreme decât se credea.
Președintele regiunii Veneto, Alberto Stefani, a anunțat că va promova o inițiativă legislativă care să interzică utilizarea rețelelor sociale de către copiii sub 14 ani în toată Italia. Propunerea vine pe fondul preocupărilor tot mai mari privind impactul platformelor online asupra sănătății mintale și comportamentului tinerilor, arată Il Post.
Ana Bărbosu a condus echipa Universității Stanford, vineri dimineață, în finala regională a campionatului universitar (NCAA) de gimnastică feminină din SUA, după ce a câștigat semifinala regională de la Baton Rouge. Gimnasta română a înregistrat cel mai bun punctaj la individual compus.
Procesul în care este judecată Agostina Páez, o turistă din Argentina acuzată că a adresat insulte rasiste unor angajați ai unui bar din Rio de Janeiro, a devenit subiect de dispută între Brazilia și Argentina, transmite Il Post.
Guvernul din Cuba a anunțat, joi, grațierea a 2.010 persoane, în același timp în care administrația Trump a exercitat o presiune extremă asupra guvernului cubanez, sufocând insula cu o blocadă petrolieră.
Un artist german, cunoscut pentru crearea carelor de carnaval care îi satirizează pe politicieni, a fost condamnat în absență la 8 ani și 6 luni de închisoare. Sentința a fost dată, joi, de un tribunal din Moscova, potrivit mass-mediei germane, citată de AFP.
Peste 100 de experți în drept internațional din SUA, au semnat o scrisoare deschisă în care afirmă că atacurile SUA din Iran ar putea reprezenta crime de război, în timp ce Trump a reiterat că va continua atacurile asupra Iranului.
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a anunțat că Ucraina lucrează la refacerea a 245 de obiective de infrastructură esențiale avariate în urma atacurilor rusești, precizând că lucrările au fost începute în ciuda lipsei de fonduri, în contextul blocării pachetului de sprijin de 90 de miliarde de euro.
Un judecător federal din New York a respins, joi noapte, acuzațiile de hărțuire sexuală împotriva actorului Justin Baldoni în legătură cu rolurile lor din filmul „It Ends With Us”, dar a lăsat intacte două cereri de despăgubire.