DECLARAȚII România ar putea avea guvern depline cu puteri după 15 august. Anunțul făcut de Sorin Grindeanu

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, s-a declarat optimist luni seara, într-o intervenție televizată, că România va avea un guvern cu puteri depline după data de 15 august. Anunțul vine în contextul în care România se află în criză politică de mai bine de două luni.
DECLARAȚII România ar putea avea guvern depline cu puteri după 15 august. Anunțul făcut de Sorin Grindeanu
DECLARAȚII Motivul pentru care PSD a depus 12 plângeri împotriva Guvernului. Explicațiile lui Sorin Grindeanu
Politic

22:54 DECLARAȚII Motivul pentru care PSD a depus 12 plângeri împotriva Guvernului. Explicațiile lui Sorin Grindeanu

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a explicat, luni seara, de ce formațiunea a depus 12 plângeri împotriva Guvernului. El a reiterat, cu această ocazie, faptul că social-democrații nu vor vota noua lege a salarizării.
DECLARAȚII Sorin Grindeanu: „Am mesaje de la Ilie Bolojan cu 10-11 propuneri”. Liderul PSD spune că va face „o nouă sesiune extraordinară, nu pentru orgoliul lui Bolojan”
Politic

22:40 DECLARAȚII Sorin Grindeanu: „Am mesaje de la Ilie Bolojan cu 10-11 propuneri”. Liderul PSD spune că va face „o nouă sesiune extraordinară, nu pentru orgoliul lui Bolojan”

Liderul PSD Sorin Grindeanu susține că, în ciuda tensiunilor politice, continuă schimbul de mesaje cu premierul interimar Ilie Bolojan, care îi trimite propuneri legislative pentru a fi incluse pe ordinea de zi a Parlamentului.
DECLARAȚII Kelemen Hunor: „Nu are cum să plece Ilie Bolojan de la Guvern acum”. Ce declară liderul UDMR despre un guvern minoritar PSD
Politic

21:47 DECLARAȚII Kelemen Hunor: „Nu are cum să plece Ilie Bolojan de la Guvern acum”. Ce declară liderul UDMR despre un guvern minoritar PSD

Liderul UDMR Kelemen Hunor spune că plecarea lui Ilie Bolojan din funcție nu ar rezolva criza politică, fiindcă România ar rămâne cu un Guvern interimar.
EXTERNE Frații Tate vor rămâne în închisoare în SUA până la următoarea audiere de extrădare

EXTERNE Frații Tate vor rămâne în închisoare în SUA până la următoarea audiere de extrădare

Influencerii Andrew și Tristan Tate vor rămâne în închisoare cel puțin două săptămâni până la următoarea lor audiere, în timp ce luptă împotriva extrădării în Regatul Unit, unde frații sunt acuzați de viol și trafic sexual, a anunțat luni un judecător federal din Statele Unite.
POLITIC Marius Lazurca și șeful Armatei Române, trimiși de Nicușor Dan la discuții cu administrația Trump
Politic

POLITIC Marius Lazurca și șeful Armatei Române, trimiși de Nicușor Dan la discuții cu administrația Trump

Consilierul prezidențial pentru securitate națională Marius Lazurca a anunțat, luni seara, că el și șeful Armatei Române, generalul Gheorghiță Vlad, sunt trimiși de către președintele Nicușor Dan la Washington pentru discuții cu administrația Trump.
DECLARAȚII Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță: ROMATSA va face recurs după suspendarea licenței. Există un plan de rezervă pentru dirijarea traficului aerian
Politic

DECLARAȚII Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță: ROMATSA va face recurs după suspendarea licenței. Există un plan de rezervă pentru dirijarea traficului aerian

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, a declarat luni seară, la B1 TV, că decizia Curții de Apel privind suspendarea licenței ROMATSA nu este definitivă, iar regia va formula recurs.
ECONOMIC Ce a descoperit Corpul de control al premierului la Nuclearelectrica privind proiectul reactoarelor modulare mici (SMR). Întârzieri de 20 de luni, costuri crescute cu 3,8 mld dolari
Economic

ECONOMIC Ce a descoperit Corpul de control al premierului la Nuclearelectrica privind proiectul reactoarelor modulare mici (SMR). Întârzieri de 20 de luni, costuri crescute cu 3,8 mld dolari

Corpul de control al prim-ministrului a transmis, luni, sinteza verificărilor făcute pentru a vedea în ce măsură Nuclearelectrica S.A. s-a ocupat de implementarea proiectului privind dezvoltarea reactoarelor modulare mici în România (SMR).
Titlurile Zilei

04:00 EXTERNE Un mort și doi răniți într-un atac armat în apropierea palatului prezidențial din Mexic

O persoană a fost ucisă și alte două rănite luni, în Mexico City, într-un atac armat pe timp de zi, lângă palatul prezidențial, potrivit autorităților, un incident neobișnuit în capitala mexicană.
Un mort și doi răniți într-un atac armat în apropierea palatului prezidențial din Mexic

Bucureștenii vor mai mult timp liber: ce fac cu ora recâștigată din trafic

Doar 14,4% dintre locuitorii Capitalei ar folosi timpul recuperat grație unui trafic mai fluid pentru a produce un venit suplimentar. Restul, aproape 8 din 10, aleg odihna, familia sau sportul. Ce spune acest răspuns despre populația urbană care își recalibrează, discret, definiția reușitei.
Bucureștenii vor mai mult timp liber: ce fac cu ora recâștigată din trafic
Sport

03:44 SPORT Președintele FIFA, Gianni Infantino, chemat în fața Congresului SUA din cauza legăturilor cu Trump

Principalul democrat din comisia judiciară a Camerei Reprezentanților, Jamie Raskin, a lansat o anchetă asupra președintelui FIFA, Gianni Infantino, în căutarea unor documente care ar detalia legăturile dintre forul de conducere al fotbalului și Donald Trump și administrația sa.
Președintele FIFA, Gianni Infantino, chemat în fața Congresului SUA din cauza legăturilor cu Trump

02:43 EXTERNE Trump, întâlniri separate la Casa Albă cu Zelenski și Netanyahu

Președintele american Donald Trump urmează să-i primească marți la Casa Albă pe președintele ucrainean Volodimir Zelenski și pe premierul israelian Benjamin Netanyahu, pentru întâlniri separate care se vor concentra pe conflictele din Ucraina și Orientul Mijlociu, a declarat un oficial al Casei Albe pentru CNN.
Trump, întâlniri separate la Casa Albă cu Zelenski și Netanyahu

01:50 TEHNOLOGIE Rețeaua socială X lansează conturi plătite

Rețeaua de socializare X a lansat luni o ofertă de conturi plătite, precum și un serviciu de plăți over-the-counter, un nou pas strategic pentru a o transforma într-o platformă universală, conform dorințelor acționarului său majoritar, Elon Musk.
Rețeaua socială X lansează conturi plătite
Social

01:12 SOCIAL Alexandru Rogobete: Am aflat că există manageri de spitale și șefi de secție care îi amenință pe medici și asistente că, dacă participă la grevă, își vor pierde locul de muncă

Alexandru Rogobete, fost ministru al Sănătății din partea PSD în guvernul Bolojan le ia apărarea cadrelor medicale care se pregătesc de grevă. El îi atacă pe anumiți manageri de spitale și șefi de secții care ar exercita presiuni asupra medicilor și asistentelor pentru a le bloca participarea la grevă.
Alexandru Rogobete: Am aflat că există manageri de spitale și șefi de secție care îi amenință pe medici și asistente că, dacă participă la grevă, își vor pierde locul de muncă
Sport

23:54 SPORT FC Botoșani – Rapid 1-1, în etapa 2 din Superliga

FC Botoșani și Rapid au încheiat la egalitate, scor 1-1, partida disputată luni seară în cadrul etapei a 2-a a Superligii.
FC Botoșani – Rapid 1-1, în etapa 2 din Superliga

23:39 EXTERNE Captură record: poliția portugheză a confiscat 2,6 tone de cocaină în Oceanul Atlantic

O ambarcațiune cu motor care transporta peste 2,6 tone de cocaină, cu o valoare de piață de aproximativ 500 de milioane de euro, a fost interceptată în largul coastei Portugaliei cu patru pasageri la bord, a anunțat luni poliția financiară italiană.
Captură record: poliția portugheză a confiscat 2,6 tone de cocaină în Oceanul Atlantic
Social

22:55 HOROSCOP Horoscop 28 iulie 2026. Zodia care primește o veste ce îi schimbă destinul. Surprize în dragoste și bani pentru mulți nativi

Horoscopul zilei de 28 iulie 2026 vine cu schimbări de ritm, decizii importante și oportunități neașteptate pentru multe zodii. În timp ce unii nativi vor avea parte de vești bune în carieră și în plan financiar, alții vor fi nevoiți să lămurească situații tensionate în relațiile personale. Află ce îți rezervă astrele pe 28 iulie 2026 în dragoste, bani, carieră și sănătate.
Horoscop 28 iulie 2026. Zodia care primește o veste ce îi schimbă destinul. Surprize în dragoste și bani pentru mulți nativi
Politic

22:05 POLITIC Oana Țoiu anunță că Polonia condamnă ferm incursiunile ilegale ale dronelor rusești în spațiul aerian al României

Ministra Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a anunțat luni seara că a discutat cu omologul său polonez, Radosław Sikorski, care i-a transmis poziția clară a Varșoviei de condamnare a recentelor incursiuni ilegale în spațiul aerian al României. Cei doi oficiali au abordat, de asemenea, consolidarea sancțiunilor împotriva Rusiei, cooperarea în cadrul NATO și securitatea pe Flancul Estic.
Oana Țoiu anunță că Polonia condamnă ferm incursiunile ilegale ale dronelor rusești în spațiul aerian al României
Politic

21:34 DECLARAȚII Radu Miruță: România a doborât trei drone rusești în trei zile. Ministrul explică de ce nu decolează mereu F-16 și răspunde despre costurile interceptărilor

Armata Română și-a adaptat constant tacticile și capabilitățile pentru a intercepta dronele rusești care pătrund ilegal în spațiul aerian al României, iar rezultatele se văd în cele trei interceptări consecutive din ultimele zile, a declarat ministrul Apărării, Radu Miruță, luni seară, la B1 TV.
Radu Miruță: România a doborât trei drone rusești în trei zile. Ministrul explică de ce nu decolează mereu F-16 și răspunde despre costurile interceptărilor
Politic

21:30 DECLARAȚII Kelemen Hunor spune că legea salarizării nu are șanse să fie adoptată în această săptămână: Nu putem accepta să scadă veniturile din Sănătate și Educație

Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a afirmat luni seara că nu sunt șanse ca legea salarizării să fie adoptată în această săptămână sau săptămâna viitoare. „Nu vom avea legea într-o formă acceptabilă până în august”, a spus Kelemen Hunor.
Kelemen Hunor spune că legea salarizării nu are șanse să fie adoptată în această săptămână: Nu putem accepta să scadă veniturile din Sănătate și Educație
Politic

21:22 DECLARAȚII Kelemen Hunor despre amenințarea ambasadorului Rusiei la București: „Asta este atitudinea Rusiei. Dezinformare, încercarea de a aduce frica în societate”

Liderul UDMR Kelemen Hunor spune că România a făcut bine că a doborât dronele rusești și avertizează că provocările și amenințările Federației Ruse vor continua.
Kelemen Hunor despre amenințarea ambasadorului Rusiei la București: „Asta este atitudinea Rusiei. Dezinformare, încercarea de a aduce frica în societate

21:03 EXTERNE O țară din UE vrea să mărească durata serviciului militar, în contextul războiului din Ucraina: „Condițiile de securitate s-au schimbat fundamental”

O țară din Uniunea Europeană vrea să mărească durata serviciului militar de la șase la nouă luni, pentru a se adapta la un context de securitate modificat de situația din Ucraina.
O țară din UE vrea să mărească durata serviciului militar, în contextul războiului din Ucraina: „Condițiile de securitate s-au schimbat fundamental”

21:00 NEWS ALERT Amenințări dure de la Kremlin la adresa României, după expulzarea diplomatului rus. Maria Zaharova: „Acuzațiile românilor sunt nefondate”

Rusia amenință că va răspunde expulzării unui diplomat rus din România, după ce țara a luat măsura în urma încălcărilor repetate ale spațiului aerian românesc de către drone rusești.
Amenințări dure de la Kremlin la adresa României, după expulzarea diplomatului rus. Maria Zaharova: „Acuzațiile românilor sunt nefondate
Economic

20:44 ECONOMIC Un reactor al centralei nucleare de la Cernavodă va fi oprit de marți dimineața din cauza debitului fără precedent de scăzut al Dunării. Explicațiile lui Ilie Bolojan

Producătorul național de energie nucleară va opri unul dintre cele două reactoare ale centralei de la Cernavodă după ce anumiți parametri asociați nivelului scăzut al Dunării se apropie de limitele de exploatare admise.
Un reactor al centralei nucleare de la Cernavodă va fi oprit de marți dimineața din cauza debitului fără precedent de scăzut al Dunării. Explicațiile lui Ilie Bolojan
Social

20:35 SOCIAL DNSC avertizează asupra unei tentative de fraudă prin SMS cu taxe de parcare false. Cum acționează atacatorii

Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) avertizează, luni, cu privire la tentative de fraudă prin SMS în legătură cu taxe de parcare false. Atacatorii transmit victimelor un mesaj prin care sunt informate că au o presupusă taxă de parcare neachitată. Mesajul include și un link care redirecţionează către o pagină frauduloasă, unde se solicită date sensibile.
DNSC avertizează asupra unei tentative de fraudă prin SMS cu taxe de parcare false. Cum acționează atacatorii

20:25 EXTERNE Teheranul taie orice speculație: Nu negociem cu SUA

Iranul a transmis luni că nu poartă în prezent nicio negociere cu Statele Unite și că reluarea dialogului depinde de o schimbare a comportamentului administrației de la Washington.
Teheranul taie orice speculație: Nu negociem cu SUA
Social

20:21 EXTERNE ONU semnalează o creștere bruscă a numărului de victime civile în Ucraina, ca urmare a atacurilor rusești

ONU avertizează că numărul victimelor civile din Ucraina a crescut semnificativ în luna iulie, pe fondul intensificării atacurilor rusești.
ONU semnalează o creștere bruscă a numărului de victime civile în Ucraina, ca urmare a atacurilor rusești

19:59 EXTERNE Peter Magyar critică discursul ținut de Viktor Orban la Băile Tușnad: Discursul său stârnește tot mai multă plictiseală

Premierul ungar Peter Magyar a lansat, luni, un atac la adresa discursului susținut în weekend de către predecesorul său, Viktor Orban, la Băile Tușnad. El a catalogat discursul lui Orban drept unul care stârnește „tot mai multă plictiseală”, iar „în loc de valori și idei fructuoase, publicul din ce în ce mai redus a fost nevoit să asculte cum Orbán își explică propria înfrângere într-un delir politic din ce în ce mai confuz”.
Peter Magyar critică discursul ținut de Viktor Orban la Băile Tușnad: Discursul său stârnește tot mai multă plictiseală
Economic

19:53 ECONOMIC Senatul a adoptat redeclararea stării de criză pe piața carburanților și aplicarea unei accize dinamice. Cu cât ar putea scădea prețurile la pompă

Senatorii au adoptat luni, în sesiune extraordinară, proiectul de lege care prevede declararea unei noi stări de criză pe piața țițeiului și produselor petroliere și introduce măsuri menite să țină sub control efectele la pompă, fie că e vorba de preț, fie de stocuri disponibile. Documentul adoptat merge la Camera Deputaților, for decizional.
Senatul a adoptat redeclararea stării de criză pe piața carburanților și aplicarea unei accize dinamice. Cu cât ar putea scădea prețurile la pompă
Politic

19:25 POLITIC Ministerul Sănătății propune deblocarea a peste 7.800 de posturi în sistemul sanitar. Cele mai multe sunt pentru asistenți medicali și personal auxiliar

Ministerul Sănătății propune deblocarea a 7.805,5 posturi vacante în sistemul sanitar public, în urma unei analize realizate împreună cu Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS).
Ministerul Sănătății propune deblocarea a peste 7.800 de posturi în sistemul sanitar. Cele mai multe sunt pentru asistenți medicali și personal auxiliar
Social

19:23 SOCIAL Tren cu 36 de vagoane încărcate cu motorină, oprit în Teleorman după o scurgere. Populația din zonă, evacuată preventiv

Un tren de marfă cu 36 de vagoane încărcate cu motorină a fost oprit luni în județul Teleorman după o scurgere minoră de combustibil.
Tren cu 36 de vagoane încărcate cu motorină, oprit în Teleorman după o scurgere. Populația din zonă, evacuată preventiv

19:06 EXTERNE Cum relatează presa de la Moscova expulzarea unui diplomat rus, după încălcările spațiului aerian al României cu drone

Presa rusească susține poziția Kremlinului după convocarea ambasadorului Rusiei la MAE, califică reacția României drept „propagandistică” și neagă că dronele care au încălcat spațiul aerian românesc ar fi de proveniență rusească.
Cum relatează presa de la Moscova expulzarea unui diplomat rus, după încălcările spațiului aerian al României cu drone

18:48 NEWS ALERT Prima reacție a ambasadorului Rusiei la București, după ce a fost convocat la MAE în cazul dronelor: Expulzarea unui angajat al ambasadei „nu va rămâne fără un răspuns adecvat”

Ambasadorul Rusiei la București, Vladimir Lipaev, a calificat drept un „spectacol propagandistic” protestul transmis de autoritățile române, după ce Armata a doborât trei drone intrate neautorizat pe teritoriul național. El a spus că expulzarea unui angajat al Ambasadei Rusiei la București „nu va rămâne fără un răspuns adecvat” din partea Moscovei.
Prima reacție a ambasadorului Rusiei la București, după ce a fost convocat la MAE în cazul dronelor: Expulzarea unui angajat al ambasadei „nu va rămâne fără un răspuns adecvat”

18:41 EXTERNE Focuri de armă în apropierea Consulatului SUA din Toronto. Este al doilea incident de acest fel în ultimele patru luni

Cel puțin un foc de armă a fost tras în exteriorul Consulatului Statelor Unite din centrul orașului Toronto, în dimineața zilei de luni, însă incidentul nu s-a soldat cu victime, au anunțat autoritățile canadiene.
Focuri de armă în apropierea Consulatului SUA din Toronto. Este al doilea incident de acest fel în ultimele patru luni

18:38 POLITIC Anca Alexandrescu, înlocuită temporar în grila Realitatea Plus. Fiica patronului intră pe intervalul „Culisele Statului Paralel”

Realitatea Plus schimbă temporar programul din prime-time. Ana-Maria Păcuraru va prezenta o nouă emisiune, „Miza zilei”, pe tronsonul ocupat în mod obișnuit de Anca Alexandrescu și de emisiunea „Culisele Statului Paralel”. Postul susține că modificarea va fi valabilă doar câteva săptămâni.
Anca Alexandrescu, înlocuită temporar în grila Realitatea Plus. Fiica patronului intră pe intervalul „Culisele Statului Paralel”
Politic

18:19 POLITIC PNL acuză PSD că pune în pericol fondurile europene prin acțiunile în instanță împotriva Guvernului Bolojan

Partidul Național Liberal respinge luni, printr-un comunicat de presă, acuzațiile formulate de PSD la adresa Guvernului condus de Ilie Bolojan, după ce social-democrații au anunțat că vor ataca în instanță mai multe acte ale Executivului, susținând că acesta și-ar fi depășit atribuțiile. „Respectăm dreptul oricărei formațiuni politice de a face apel la justiție, dar constatăm că demersul PSD sabotează practic efortul României de atragere a fondurilor europene”, anunță formațiunea.
PNL acuză PSD că pune în pericol fondurile europene prin acțiunile în instanță împotriva Guvernului Bolojan

18:16 EXTERNE Soția purtătorului de cuvânt al Kremlinului contestă sancțiunile UE. Tatiana Navka cere despăgubiri de peste 2 milioane de euro

Soția purtătorului de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a deschis o acțiune în justiție împotriva Uniunii Europene, solicitând anularea sancțiunilor impuse după declanșarea războiului din Ucraina.
Soția purtătorului de cuvânt al Kremlinului contestă sancțiunile UE. Tatiana Navka cere despăgubiri de peste 2 milioane de euro
Politic

18:04 NEWS ALERT Curtea Supremă de Justiție, intervenție de ultim moment pe Legea salarizării. Cere șefilor Parlamentului să respecte Constituția, altfel va sesiza CCR

Prin două scrisori de ultim moment, cel mai înalt for al Justiției din România cere Parlamentului să respecte legea fundamentală a statului pe Legea salarizării.
Curtea Supremă de Justiție, intervenție de ultim moment pe Legea salarizării. Cere șefilor Parlamentului să respecte Constituția, altfel va sesiza CCR
Politic

17:58 POLITIC Nicușor Dan numește dintr-un foc 268 de magistrați: 172 de judecători și 96 de procurori intră în funcție

Președintele României, Nicușor Dan, a semnat luni decretele de numire în funcție a judecătorilor și procurorilor care au promovat examenul de capacitate organizat în perioada decembrie 2025 - iunie 2026.
Nicușor Dan numește dintr-un foc 268 de magistrați: 172 de judecători și 96 de procurori intră în funcție
Economic

17:58 POLITIC Alexandru Nazare: Am prezentat toate argumentele pentru ca România să își păstreze ratingul, dar nu exclud riscul unei retrogradări

Ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare, a afirmat luni că este de părere că riscul retrogradării României de către agenţiile de rating încă există, deşi susţine că sunt „argumente serioase” pentru care ţara noastră merită să-şi menţină ratingul. El a subliniat că raportul Fitch este decisiv în această săptămână.
Alexandru Nazare: Am prezentat toate argumentele pentru ca România să își păstreze ratingul, dar nu exclud riscul unei retrogradări

17:57 TURISM Virusul West Nile se răspândește în destinații populare de vacanță. România, printre țările incluse în avertizarea experților

Turiștii care se pregătesc să își petreacă vacanța în unele dintre cele mai populare destinații din Europa sunt avertizați după ce autoritățile sanitare au semnalat o creștere rapidă a cazurilor de infectare cu virusul West Nile.
Virusul West Nile se răspândește în destinații populare de vacanță. România, printre țările incluse în avertizarea experților

17:56 UNIUNEA EUROPEANĂ UE intervine în sprijinul Franței și Spaniei. Avioane, elicoptere și sute de pompieri, mobilizați pentru stingerea incendiilor 

Uniunea Europeană a trimis avioane, elicoptere și sute de pompieri în Franța și Spania pentru a ajuta la stingerea incendiilor de vegetație, după ce peste 300.000 de oameni au fost evacuați din calea flăcărilor.
UE intervine în sprijinul Franței și Spaniei. Avioane, elicoptere și sute de pompieri, mobilizați pentru stingerea incendiilor 

17:53 EXTERNE Un nou „hotel” Hello Kitty din Tokyo permite oaspeților să se cazeze, dar nu și să stea peste noapte

O expoziție inspirată de hoteluri din Tokyo permite fanilor Hello Kitty să își facă „check-in” cu o cheie de cameră, să exploreze camerele, o grădină și o zonă de plajă, dar nu pot rămâne peste noapte.
Un nou „hotel” Hello Kitty din Tokyo permite oaspeților să se cazeze, dar nu și să stea peste noapte
Politic

17:50 INEDIT Pisica Larry rămâne șefa în Downing Street. Premierul UK nu își aduce câinele Axel la reședință

Noul prim-ministru al Regatului Unit, Andy Burnham, a declarat că nu își va aduce câinele la Downing Street din cauza pisicii Larry.
Pisica Larry rămâne șefa în Downing Street. Premierul UK nu își aduce câinele Axel la reședință

17:45 EXTERNE Ce este norul pyroCb, fenomenul rar care alimentează incendiile devastatoare din Franța

Incendiile de vegetație care afectează sud-vestul Franței au generat pentru prima dată în istoria țării un nor de tip pyrocumulonimbus (pyroCb), un fenomen meteorologic extrem de rar.
Ce este norul pyroCb, fenomenul rar care alimentează incendiile devastatoare din Franța
Social

17:28 SOCIAL ANSVSA: Nu există un plan de vaccinare în masă a oilor. Vaccinarea este analizată doar pentru Constanța și Tulcea

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) dezminte informațiile apărute în spațiul public privind o presupusă vaccinare în masă a ovinelor și precizează că nu a fost luată o astfel de decizie.
ANSVSA: Nu există un plan de vaccinare în masă a oilor. Vaccinarea este analizată doar pentru Constanța și Tulcea
Social

17:28 SOCIAL Un tren Alstom Coradia al CFR Călători, atacat cu pietre pe ruta Constanța – București Nord

Un tren Alstom Coradia Stream al CFR Călători a fost atacat cu pietre în cursul zilei de luni, în timp ce circula pe ruta Constanța - București Nord. În urma acestui eveniment, un geam lateral (dublura) a fost spart, iar Poliția Transporturi Feroviare a fost sesizată.
Un tren Alstom Coradia al CFR Călători, atacat cu pietre pe ruta Constanța – București Nord
Economic

17:26 ECONOMIE Ilie Bolojan a înființat CI3P. Comitetul format din 9 ministere va gestiona proiectele în parteneriat public privat ale României

Potrivit unei decizii publicată astăzi în Monitorul Oficial al României, premierul Ilie Bolojan a înființat CI3P. CI3P este Comitetul interministerial privind proiecte în parteneriat public-privat, un organism consultativ creat în România în februarie 2026 prin Ordonanţa de urgenţă nr. 8/2026. Acesta funcționează sub coordonarea Ministerului Finanțelor pentru a sprijini marile proiecte de investiții din România.
Ilie Bolojan a înființat CI3P. Comitetul format din 9 ministere va gestiona proiectele în parteneriat public privat ale României
Social

17:21 SOCIAL Gradu Cârpaci, predat autorităților din Germania. Acesta ar fi obligat un român să doneze un rinichi

Gradu Cârpaci a fost predat autorităților din Germania, după ce el și încă un membru al clanului Cârpaci din Timișoara au fost prinși, marți, în Caransebeș. DIICOT a pus în executare două mandate europene de arestare.
Gradu Cârpaci, predat autorităților din Germania. Acesta ar fi obligat un român să doneze un rinichi