Mai multe țări europene i-au măsuri pentru a atenua efectele valului de căldură. Printre acestea, se numără închiderea școlilor și anularea trenurilor.
Cele mai recente date Eurostat arată care sunt cele mai scumpe capitale europene pentru chiriași. Bucureștiul este printre orașele cu cele mai mici chirii.
Un bărbat în vârstă de 51 de ani a murit după ce a căzut de la un nivel superior al arenei Madison Square Garden din New York, în timpul unui concert susținut sâmbătă seară de trupa rock Goose, transmite AP.
Guvernul propus de Adrian Veștea intră astăzi în linie dreaptă în Parlament, într-un vot de învestire programat pentru ora 21:30, după o zi de audieri accelerate și negocieri intense. Miza principală rămâne aritmetica parlamentară: cabinetul are nevoie de minimum 233 de voturi pentru a trece.
Circulația rutieră pe Viaductul Râu Vadului va fi reluată pe ambele sensuri de mers începând cu 25 iuni, după finalizarea lucrărilor la rosturile de dilatație.
Fermierii au găsit o soluția inedită pentru a-și răcori păsările în zilele caniculare. Este vorba despre fermierii germani care le oferă găinilor înghețată. Practic, nu este vorba despre o înghețată tradițională ci de un amestec de legume în cuburi de gheață.
AUR nu va susține în Parlament Guvernul condus de premierul desemnat Adrian Veștea, a declarat liderul senatorilor formațiunii, Petrișor Peiu. Acesta a respins zvonurile privind posibile voturi din partea unor parlamentari AUR și a avertizat că un astfel de gest ar provoca o reacție negativă în rândul electoratului partidului.
Jonathan, o țestoasă uriașă din Seychelles, în vârstă de aproximativ 194 de ani, a primit titlul de „Guinness World Records ICON”, după ce organizația i-a recunoscut statutul de cea mai bătrână vietate terestră în viață.
Un inculpat este cercetat pentru trafic de influență după ce ar fi cerut și primit bani susținând că poate interveni pe lângă magistrați pentru obținerea unei soluții favorabile într-un dosar penal.
Duminică, doi minori în vârstă de 13 și 17 ani au dispărut în timp ce se aflau la scăldat în localitatea Ograda, în apele râului Ialomița. Cei doi încă sunt căutați de autorități.
Prețul petrolului a început săptămâna în scădere, după ce primele semnale venite din negocierile dintre Statele Unite și Iran au redus temerile privind noi perturbări ale aprovizionării prin Strâmtoarea Ormuz, anunță Euronews.
Armata din Taiwan a început un amplu exercițiu de luptă. Este vorba despre o operațiune care presupune reacția rapidă a trupelor și care arată tensiunea uriașă dintre China și Taiwan.
Autoritatea italiană pentru protecția datelor personale a avertizat o primărie care a folosit imaginile camerelor de supraveghere pentru sancționarea unui șofer.
Deputatul PSD Mihai Fifor a lansat, luni, un atac la adresa Partidului Național Liberal și a conducerii acestuia, după congresul de duminică, pe care îl consideră lipsit de substanță și dominat de loialitatea față de Ilie Bolojan.
Pompele de căldură instalate în Europa au ajuns să înlocuiască volume de gaz natural lichefiat (LNG) de peste două ori mai mari decât importurile venite din Orientul Mijlociu în 2025, potrivit unei noi analize a Asociației Europene a Pompelor de Căldură (EHPA).
Cel puțin șapte persoane au fost ucise, iar alte câteva zeci au fost rănite în urma mai multor atacuri armate produse în Chicago de la sfârșitul săptămânii.
În condițiile în care mulți oameni încă se străduiesc să-și organizeze o escapadă de vară în ultimul moment, întrebarea „unde să mergem” rămâne în continuare o prioritate. Dacă te afli în această situație, vei fi încântat să afli că tocmai a fost dezvăluită „cea mai bună plajă” din Europa.
O femeie de origine română, în vârstă de 40 de ani, este suspectată că și-a ucis fiica de 13 ani, după care s-a sinucis, într-un apartament din Torino.
O navă de marfă a luat foc în Marea Neagră în urma unui atac cu drone rusești, soldat cu moartea a cel puțin unei persoane, a declarat luni viceprim-ministrul ucrainean Oleksii Kuleba, iar marina ucraineană a raportat „mai multe victime”.
Două fete, de 9 și 11 ani, ambele din Oradea, s-au electrocutat, duminică, la un ștrand din Băile Felix, după ce fetița de 9 ani a urcat pe un simulator de motocicletă pe bază de fise, electrocutându-se la mână, iar cea de 11 ani a încercat să o ajute să coboare.
Un tânăr de 25 de ani și o femeie de 48 de ani au murit, în noaptea de duminică spre luni, într-un accident care s-a produs în afara localității Tarcea, județul Bihor. Două mașini au intrat în impact frontal pe DN 19.
Autoritățile din Olanda au activat planul național pentru caniculă, pe fondul verilor tot mai fierbinți. În paralel, specialiștii și cercetătorii testează soluții creative pentru reducerea temperaturilor din locuințe și spațiile publice, de la perdele montate în exteriorul ferestrelor până la copaci artificiali și instalații care creează umbră.
Poliția din Australia a confiscat peste 2 tone de cocaină, după ce au fost realizate percheziții într-un buncăr subteran din orașul Sydney. Cantitatea este una record pentru țară.
Un grup de companii internaționale din domeniul tehnologiei, al criptomonedelor și din alte sectoare a anunțat luni planuri menite să contribuie la eradicarea comerțului ilegal cu specii sălbatice.
Cel puțin 54 de persoane au fost rănite, iar alte 18 sunt date dispărute după o explozie produsă duminică seara la terminalul de gaze Ras Laffan, principalul centru de export al gazelor naturale din Qatar.
Armata americană a efectuat un nou atac asupra unei ambarcațiuni suspectate de trafic de droguri în estul Oceanului Pacific, operațiune soldată cu moartea a două persoane și cu șase supraviețuitori, potrivit AP.
Cele patru aeroporturi din Moscova au fost închise pentru scurt timp luni dimineață, după ce aproape 60 de drone ucrainene au fost distruse într-o oră și jumătate.
Egiptul a obținut duminică seară prima victorie din istoria sa la Cupa Mondială, după ce a învins Noua Zeelandă cu scorul de 3-1 în Grupa G a turneului final din 2026. Vedeta echipei, Mohamed Salah, a marcat golul care a întors rezultatul și a apropiat naționala africană de calificarea în fazele eliminatorii.
China a anunțat luni că va sancționa zeci de companii americane, în special din sectoarele apărării și aerospațial, la o lună după vizita președintelui Donald Trump la Beijing, care a avut ca scop atenuarea tensiunilor dintre cele două puteri. Autoritățile chineze au prezentat aceste măsuri parțial ca răspuns la o listă neagră a companiilor chineze publicată de Departamentul Apărării al SUA.
Negocierile la nivel înalt din Elveția, care vizează încetarea definitivă a războiului cu Iranul, s-au încheiat luni dimineață, fiind planificate discuții la nivel inferior pentru restul săptămânii, în contextul în care Iranul și Statele Unite au convenit să creeze o „celulă de deconflict” pentru a aborda luptele din Liban.
Avocatul anti-sistem susținut de Statele Unite, Abelardo de la Espriella, a câștigat duminică al doilea tur al alegerilor prezidențiale din Columbia, potrivit rezultatelor preliminare, îndreptând țara, afectată de violențele grupărilor armate, brusc spre dreapta. Omul de afaceri, un novice în politică, l-a învins la limită pe senatorul de stânga Ivan Cepeda, un aliat al președintelui demisionar Gustavo Petro.
Căldura extremă și condițiile de secetă și vânt puternic au alimentat duminică mai multe incendii de vegetație în vestul Statelor Unite, inclusiv un incendiu necontrolat în Utah, care a forțat evacuarea unui orășel la sud-vest de Salt Lake City.
Doi cetățeni francezi au murit duminică în nordul Marocului, după ce un avion de mici dimensiuni în care se aflau s-a prăbușit, a declarat pentru AFP o sursă apropiată cazului, confirmând informațiile din presa locală.
Negociatorii iranieni au suspendat discuțiile cu SUA în Elveția, în semn de protest față de seria de amenințări lansate de Trump că va bombarda Iranul și chiar că va răpi echipa de negociatori iraniană, dacă strâmtoarea Ormuz nu este redeschisă.