„Facem un pas esenţial în sensul respectării promisiunilor de a furniza Ucrainei muniţie pentru sisteme de artilerie. 18 state s-au asociat proiectului Agenţiei UE pentru Apărare de a agrega comenzi şi a le transfera industriei de profil. Uniunea Europeană este angajată să ofere Ucrainei mai mult şi mai rapid”, a declarat Josep Borrell Fontelles, într-un mesaj transmis prin Twitter.
Ministrul eston al Apărării, Hanno Pevkur, a declarat luni, conform CNN, că s-a ajuns la un consens politic pentru achiziţii comune de armament. „Când există voinţă, există o cale; nu a fost uşor, dar s-a ajuns la consens politic pentru a oferi Ucrainei muniţie – un milion de obuze calibrul 155 de milimetri”, a declarat Hanno Pevkur.
Anterior, surse citate de postul France Info au declarat că state UE au ajuns la un acord privind alocarea a două miliarde de euro pentru achiziţii comune de armament care să fie oferit Ucrainei.
Ministrul ucrainean de Externe, Dmitro Kuleba, a salutat acordul statelor membre UE. „Acest acord va consolida capacităţile Ucrainei pe câmpul de luptă”, a afirmat Kuleba.