Prima pagină » Știri externe » Breivik ar relua masacrul comis anul trecut: Adolescenţii ucişi pe insula Utoeya nu erau copii nevinovaţi. Când revoluţia paşnică este imposibilă, singura opţiune este revoluţia violentă – VIDEO

Breivik ar relua masacrul comis anul trecut: Adolescenţii ucişi pe insula Utoeya nu erau copii nevinovaţi. Când revoluţia paşnică este imposibilă, singura opţiune este revoluţia violentă – VIDEO

Anders Behring Breivik a declarat marţi în faţa judecătorilor că ar relua masacrul comis la 22 iulie, când a ucis 77 de persoane. "Da, aş face-o din nou", a afirmat el în cea de-a doua zi a procesului său, adăugând că adolescenţii ucişi pe insula Utoeya nu erau "copii nevinovaţi" şi că pentru el, a-şi încheia viaţa în închisoare sau a muri pentru poporul său constituie "cea mai mare onoare".
Breivik ar relua masacrul comis anul trecut: Adolescenţii ucişi pe insula Utoeya nu erau copii nevinovaţi. Când revoluţia paşnică este imposibilă, singura opţiune este revoluţia violentă - VIDEO

Ulterior, tribunalul i-a cerut să scurteze lectura declaraţiei sale, a cărei retorică a fost diminuată, potrivit lui. 

„Tinerii Partidului Laburist sunt naivi şi îndoctrinaţi, ei nu sunt nişte copii nevinovaţi, ci militanţi politici”, afirmă Breivik, care a ucis 69 de persoane, majoritatea adolescenţi, pe insula Utoeya, unde avea loc o tabără de vară a Tineretului laburist. 

„Uciderea a 70 de persoane poate împiedica un război civil”, a adăugat el. 

„Oamenii care mă numesc diabolic confundă faptul de a fi diabolic cu cel de a fi violent”, s-a apărat acuzatul.

Diferenţa constă în intenţii: unele violenţe pot împiedica altele şi mai mari, a explicat el.

„Când revoluţia paşnică este imposibilă, singura opţiune este revoluţia violentă”, a continuat Breivik, folosind cuvântul „noi” pentru a se referi la cauza sa, lăsând impresia că reprezintă o mişcare mai extinsă.