Prima pagină » Știri externe » Cel puţin 20 de morţi, în urma exploziei unui vehicul-capcană ce a vizat o bancă din Afganistan

Cel puţin 20 de morţi, în urma exploziei unui vehicul-capcană ce a vizat o bancă din Afganistan

Cel puţin 20 de persoane au decedat şi alte zeci au fost rănite după ce un vehicul-capcană a explodat în apropierea sediului unei bănci din provincia afgană Helmand, conform unor oficiali, citaţi de Reuters.
Cel puţin 20 de morţi, în urma exploziei unui vehicul-capcană ce a vizat o bancă din Afganistan

Mai mulţi atacatori înarmaţi au pătruns în bancă, iar un schimb de focuri între aceştia şi forţele de securitate este în curs.

Printre victime s-ar număra civili şi membri ai forţelor de securitate.

Până acum atacul nu a fost revendicat de nicio grupare teroristă, în ultimele luni însă SI şi Mişcarea Talibanilor au întreprins mai multe atacuri.

Potrivit unui oficial al poliţiei afgane, atacatorul şi-a detonat explozibilele la poarta noului sediu al Băncii Kabul.

Cel puţin 20 de persoane au decedat şi cel puţin 50 de persoane au fost rănite.