Imagini tulburătoare cu momentele în care aceşti copii sunt introduşi într-o organizaţie asemănătoare cu cea a Tineretului Hitlerist au apărut pe Internet, în zilele în care dictatorul lor şi-a anunţat planurile de a lansa o rachetă, cu potenţial nuclear, scrie Daily Mail.
Mii de oameni s-au adunat, joi, pe stadionul Kim II Sung din capitala Coreei de Nord pentru a-i urmări pe aceşti tineri cum jură credinţă Uniunii Copiilor Nord-coreeni (KCU), o organizaţie politică pentru copii cu vârste cuprinse între 7 şi 13 ani care jură să înveţe cum să-şi apere naţiunea.
Militari retraşi din activitate îi ajută pe copii să-şi lege cravatele roşii la gât într-un ritual bine pus la punct.
Într-un discurs ce a avut loc anul trecut, care a marcat 66 de ani de la înfiinţarea KCU, Kim Jung-un le-a spus tinerilor că ei sunt viitorul „celei mai putenice naţiuni unde toate casele vor fi pline de râsete şi toată lumea va trăi în armonie”.
La vârsta de 13 ani, copii devin membri ai Ligii Tineretului Socialist kim II Sung.
La o ceremonie organizată anul trecut au fost surprinse imagini în care membrii ai KCU plângeau şi se luptau pentru a-l atinge pe liderul nord-coreean în ceea ce semăna cu o primire de care are parte un cântăreţ precum Justin Bieber.