Conversaţia telefonică între Donald Trump şi Vladimir Putin a avut loc la mai puţin de 24 de ore de la întrevederea liderului de la Kremlin cu preşedintele Siriei, Bashar al-Assad.
Preşedintele Siriei s-a aflat în staţiunea rusă Soci, situată pe litoralul Mării Negre, unde urmează să aibă loc o reuniune a liderilor din Rusia, Turcia şi Iran.
Kremlinul a anunţat marţi că Bashar al-Assad a fost consultat în legătură cu iniţiative de pace elaborate de Rusia, Turcia şi Iran.
Kremlin: Vladimir Putin şi Donald Trump au evocat necesitatea respectării suveranităţii Siriei
Preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, a discutat cu omologul său american Donald Trump, despre soluţionarea crizei din Siria, evocând necesitatea respectării suveranităţii acestei ţări, anunţă Kremlinul, potrivit site-ului agenţiei Tass.
„Preşedintele Vladimir Putin a manifestat disponibilitatea de a facilita un proces de soluţionare a crizei siriene pe baza Rezoluţiei 2.254 a Consiliului de Securitate ONU, în cadrul acordurilor stabilite în formatul Astana şi al poziţiei comune cu preşedintele SUA după întrevederea din Vietnam”, a transmis Kremlinul.
Vladimir Putin şi Donald Trump au evidenţiat importanţa menţinerii suveranităţii, independenţei şi integrităţii teritoriale a Siriei, precizează Preşedinţia Rusiei.