Prima pagină » Știri externe » Donald Trump a fost scos de pe scenă de gărzile de corp chiar în mijlocul unui discurs. Secret Service nu a găsit nicio armă în urma incidentului – VIDEO

Donald Trump a fost scos de pe scenă de gărzile de corp chiar în mijlocul unui discurs. Secret Service nu a găsit nicio armă în urma incidentului – VIDEO

Candidatul republican la preşedenţia Statelor Unite ale Americii a fost scos de pe scenă de către gărzile de corp chiar în timpul unui discurs pe care îl susţinea în Reno, Nevada, relatează CNN în pagina electronică.
Donald Trump a fost scos de pe scenă de gărzile de corp chiar în mijlocul unui discurs. Secret Service nu a găsit nicio armă în urma incidentului  - VIDEO

UPDATE 10:16 – Secret Service nu a găsit nicio armă în urma incidentului de la evenimentul lui Donald Trump

Serviciul american pentru protecţia oficialilor (Secret Service) nu a găsit nicio armă în urma incidentului care a generat scoaterea de pe scenă a candidatului republican, Donald Trump, dar investigaţia continuă, informează cotidianul The Washington Post.

„Scoaterea de pe scenă a candidatului Donald Trump a fost făcută după ce un individ rămas neidentificat a strigat «armă» în faţa scenei. Agenţii au arestat individul, dar nu au găsit nicio armă”, precizează Secret Service.

Individul, identificat ulterior drept Austyn Crites, în vârstă de 33 de ani, a fost eliberat după câteva zeci de minute. El avusese o pancartă pe care scria „Republicani împotriva lui Donald Trump”.

„În momentul în care am afişat pancarta, oamenii au încercat să o ia. Şi toată lumea a huiduit. Te aştepţi la aşa ceva”, a declarat individul.

Două dintre gărzile de corp l-au luat pe Trump rapid din faţa microfonului şi l-au dus în culise, în timp ce alţi bodyguarzi au imobilizat un bărbat din public. 

Potrivit unui comunicat al Serviciului Secret al Statelor Unite ale Americii, incidentul a fost declanşat de o persoană din primul rând care ar fi strigat că există o armă în mulţime. Suspectul a fost trântit la podea şi percheziţionat, pentru ca mai apoi să fie scos din sală cu mâinile la spate de către poliţie. 

La întoarcerea pe scenă, Donal Trump a mulţumit Serviciului Secret menţionând faptul că ,,Nu ne vom opri niciodată. Nimeni n-a spus că va fi uşor.”

Până la ora transmiterii ştirii, la faţa locului nu a fost găsită nicio armă. Poliţia şi Serviciul Secret anchetează incidentul.