Prima pagină » Știri externe » Edward Snowden a primit o ofertă de colaborare

Edward Snowden a primit o ofertă de colaborare

Senatori ruşi au anunţat marţi că intenţionează să îi propună fugarului american Edward Snowden, care a obţinut un azil provizoriu pentru o perioadă de un an în Rusia, să lucreze împreună cu ei pentru asigurarea protecţiei datelor personale a cetăţenilor ruşi.
Edward Snowden a primit o ofertă de colaborare

„Îl voi contacta pe domnul Snowden încă de astăzi (marţi) pentru a discuta cu el despre o eventuală cooperare”, a declarat pentru agenţia publică RIA Novosti senatorul Ruslan Gatarov, şeful grupului de lucru din cadrul Consiliului Federaţiei (Camera superioară) însărcinat să vegheze la respectarea vieţii private a cetăţenilor.

Este vorba despre o cooperare în domeniul „protecţiei datelor personale”, a precizat Gatarov.

„Sarcina noastră este să detectăm punctele slabe în protecţia datelor personale şi să acţionăm în vederea eliminării lor”, a subliniat senatorul.

Pavel Durov, fondatorul „Facebook”-ului rus Vkontakte, i-a propus deja lui Snowden, săptămâna trecută, să se alăture echipei informaticienilor săi pentru a se ocupa de protecţia datelor personale ale utilizatorilor acestei reţele de socializare, cea mai importantă în Rusia.

Pentru moment, Snowden nu a răspuns acestei propuneri.

Fostul consultant al serviciilor americane de informaţii Edward Snowden a obţinut pe 1 august un azil provizoriu pentru o perioadă de un an în Rusia, spre marea nemulţumire a Statelor Unite, şi se află într-un loc „sigur”, potrivit avocatului său, dar necunoscut presei.

Washingtonul a reclamat în mai multe rânduri extrădarea lui Snowden către ţara sa, unde a fost inculpat pentru spionaj, în urma unor dezvăluiri supărătoare despre o supraveghere electronică la nivel mondial de către Statele Unite.