Informaţia a fost anunţată de şeful Centrului de Management al Apărării Naţionale a Rusiei, Mijail Mizinţev, potrivit Sputnik.
Numai ieri, 29.733 de persoane din zone periculoase au fost evacuate „fără participarea autorităţilor ucrainene” şi din autoproclamatele Republici Populare Doneţk şi Donbas Lugansk.
Mizinţev a adăugat că Rusia a trimis peste 33.000 de tone de ajutor umanitar civililor.
Asta în timp ce şeful administraţiei militaro-civile din regiunea Herson, Vladimir Saldo, a anunţat că „vin antreprenori ruşi, fără teamă de sancţiuni şi riscuri”, informează agenţia rusă Ria Novosti.
„Se deschid magazine pentru antreprenori din Crimeea şi Doneţk. Toate pieţele funcţionează”, a spus el. În timpul operaţiunii speciale, armata rusă a preluat controlul asupra regiunii Herson şi a părţii Azov a regiunii Zaporojie din sudul Ucrainei.
În regiuni s-au format administraţii civilo-militare, a fost introdusă rubla şi sunt difuzate canale de televiziune şi radio ruseşti.