Poliţia norvegiană a anunţat vineri că a sechestrat, la cererea autorităţilor letone, o navă norvegiană cu echipaj rus. Nava „Silver Dania” este suspectată că a fost implicată în avarierea unui cablu între Letonia şi Suedia. „Există suspiciuni că nava a fost implicată în avarii grave la un cablu de fibră optică din Marea Baltică, între Letonia şi Suedia”, a transmis poliţia regională din Troms, potrivit Le Figaro.
„Poliţiştii se află în prezent la bordul navei, efectuând o percheziţie, desfăşurând interviuri şi strângând probe”, au mai spus anchetatorii.
Nava se deplasa între porturile ruseşti Sankt Petersburg şi Murmansk. Proprietarul vaporului a respins acuzaţiile.
Mai multe atacuri care vizează infrastructura energetică şi de comunicaţii au avut loc în Marea Baltică în ultimele luni. Potrivit unor experţi, atacurile fac parte dintr-un „război hibrid” purtat de Rusia împotriva ţărilor occidentale. Recent, NATO a anunţat că lansează misiuni de patrulare pentru protejarea infrastructurii subacvatice. În zonă vor fi trimise avioane, vapoare şi drone.