Prima pagină » Știri externe » Obama susţine că nu l-a abandonat pe Joe Biden: „Era de neconceput să nu candidez împreună cu el”

Obama susţine că nu l-a abandonat pe Joe Biden: „Era de neconceput să nu candidez împreună cu el”

Preşedintele Statelor Unite Barack Obama a oferit asigurări joi că nu i-ar fi cerut niciodată lui Joe Biden să renunţe la postul de vicepreşedinte, în urma publicării săptămâna aceasta a unei cărţi cu dezvăluiri.
Obama susţine că nu l-a abandonat pe Joe Biden:

Mark Halperin şi John Heilemann, jurnaliştii care au publicat în 2010 cartea „Game Change” despre campania prezidenţială americană din 2008, au afirmat în noua lor lucrare „Double Down”, apărută marţi, că echipa lui Obama a studiat ideea propunerii lui Hillary Clinton ca partener de cursă în alegerile prezidenţiale din 2012 al preşedintelui, în locul lui Biden.

Obama nu a fost informat cu privire la această idee, potrivit unor surse din anturajul său, lucru pe care preşedintele l-a confirmat joi într-un interviu pentru NBC.

„Ceea ce pot spune în mod absolut sigur este că nu m-au întrebat. Le-aş fi spus că era de neconceput să nu candidez din nou (pentru Casa Albă) împreună cu Joe Biden”, a oferit el asigurări.

„Cred cu adevărat că (Biden) este unul dintre cei mai buni vicepreşedinţi din istoria noastră”, a adăugat Obama. „Este totodată un prieten. Şi este unul dintre consilierii mei cei mai importanţi în probleme interne şi de politică externă”, a insistat preşedintele.