- Home
- Externe
- MOSCOVA, (09.05.2015, 11:22)
- Mihai Draghici
PARADĂ MILITARĂ de amploare în centrul Moscovei, la 70 de ani de la victoria împotriva Germaniei naziste - FOTO, VIDEO
Rusia celebrează, sâmbătă, 70 de ani de la victoria împotriva Germaniei naziste în al Doilea Război Mondial, momentul central fiind parada militară din Piaţa Roşie.
Urmărește
9068 afișări
PARADĂ MILITARĂ de amploare în centrul Moscovei, la 70 de ani de la victoria împotriva Germaniei naziste - FOTO, VIDEO (Imagine: HEPTA)
La paradă asistă preşedintele Vladimir Putin, omologul său chinez, Xi Jinping, şi indian, Pranab Mukherjee, şeful statului egiptean, Abdel Fattah al-Sissi, şi liderul Cubei, Raul Castro.
TITLURILE ZILEI
-
astăzi, 20:21
-
astăzi, 17:49
• Piedone este noul şef al Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor - surse
-
astăzi, 18:56
• Elon Musk a distribuit un interviu de pe platforma X al europarlamentarului Georgiana Teodorescu
-
astăzi, 18:45
-
astăzi, 16:43
• Există riscul ca România să rămână fără gaze? Răspunsul lui Sebastian Burduja
-
astăzi, 17:07
-
astăzi, 15:33
• Marcel Ciolacu, după întâlnirea cu FMI: Vom prioritiza proiectele publice
-
astăzi, 16:15
• Ruşii susţin că au preluat controlul asupra unui nou oraş din estul Ucrainei
-
astăzi, 16:12
-
astăzi, 16:21
• Nicuşor Dan, anunţ despre Parcul IOR: Suntem hotărâţi să recuperăm bucata retrocedatǎ
-
astăzi, 14:09
-
astăzi, 14:29
• ONU solicită Washingtonului să anuleze sancţiunile împotriva Curţii Penale Internaţionale
-
astăzi, 14:11
• Marinescu, despre cazurile de gripă: Antiviralul este medicamentul care te ridică din pat
-
astăzi, 11:26
-
astăzi, 12:26
La parada militară - o demonstraţie a armamentului rus de ultimă generaţie - este prezent şi secretarul general ONU, Ban Ki-moon. Noul tanc Armata T-14 este piesa centrală a paradei militare din centrul Moscovei, la care sunt prezentate şi rachete balistice intercontinentale.
Citeşte şi:
Noul tanc al Rusiei, T-14 Armata, s-a defectat în timpul repetiţiilor pentru parada de pe 9 mai - VIDEO
Aproximativ 16.000 de militari ruşi participă la eveniment, fiind aşteptaţi şi 160.000 de spectatori.
Preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, a mulţumit sâmbătă Franţei, Marii Britanii şi Statelor Unite pentru contribuţia la victoria împotriva Germaniei naziste în al II-lea Război Mondial, cu ocazia paradei militare din centrul Moscovei.
"Mulţumesc Marii Britanii, Franţei şi Statelor Unite pentru contribuţia la victorie. Mulţumesc numeroaselor ţări antifasciste care au luat parte la luptele împoitriva naziştilor", a spus liderul de la Kremlin.
Pe fondul crizei din Ucraina, liderii europeni şi americani - aliaţii Rusiei în al II-lea Război Mondial - nu participă la paradă. Cancelarul Germaniei, Angela Merkel, şi ministrul francez de Externe, Laurent Fabius, vor sosi la Moscova după parada militară.
Preşedintele Ucrainei, Petro Poroşenko, a denunţat, sâmbătă, politicile expansioniste ale Kremlinului şi l-a acuzat pe omologul său rus, Vladimir Putin, că încearcă să creeze un nou "imperiu".
Poroşenko a denunţat folosirea de către Rusia a cuvântului "fascist" pentru a cataloga protestele care au condus în 2014 la înlăturarea preşedintelui prorus al Ucrainei, Viktor Ianukovici. Moscova a denunţat în mai multe rânduri metodele "fasciste" ale Administraţiei prooccidentale de la Kiev, pe fondul conflictului separatist din estul Ucrainei, soldat cu cel puţin 6.200 de morţi.
"Este culmea cinismului ca Ucraina să fie catalogată drept un presupus stat fascist. Scopul acuzaţiilor este justificarea în faţa poporului rus a acţiunilor criminale, a agresiunii Rusiei contra Ucrainei", a spus Poroşenko, potrivit Reuters.
Citeşte şi:
REPETIŢII în Rusia pentru parada de pe 9 mai. Mii de soldaţi, mobilizaţi pentru eveniment - GALERIE FOTO
Citeşte şi:
Putin: SUA le interzic liderilor unor ţări să participe la parada programată la Moscova în mai
Citeşte şi:
Angela Merkel a refuzat invitaţia de a participa la o paradă militară programată la Moscova
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
Citește pe www.zf.ro: BREAKING. Ionuţ Dumitru, profesor ASE: România a depăşit Polonia la PIB per capita şi este peste Ungaria, Croaţia sau Grecia
Citește pe www.zf.ro: Cum alegem zona unde cumpărăm o locuinţă şi ce facilităţi importante trebuie să existe în proximitate
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe