Prima pagină » Știri externe » Paul Manafort va pleda vinovat, în cadrul unui acord cu procurorii, într-un nou proces

Paul Manafort va pleda vinovat, în cadrul unui acord cu procurorii, într-un nou proces

Paul Manafort, fostul director al echipei de campanie a preşedintelui SUA Donald Trump, va pleda vinovat la acuzaţii de infracţiuni federale, în cadrul unui acord cu echipa procurorului special Robert Mueller, informează site-ul cotidianului The Washington Post.
Paul Manafort va pleda vinovat, în cadrul unui acord cu procurorii, într-un nou proces

Dacă va fi acceptat de judecător, acordul va accelera finalizarea celui de-al doilea proces, în care Paul Manafort este acuzat de activităţi de spălare de bani şi acţiuni ilegale de lobby.

Nu este clar dacă în cadrul acordului Paul Manafort a acceptat să ofere informaţii despre presupusa cooperare a echipei lui Donald Trump cu Rusia în campania premergătoare scrutinului prezidenţial din 2016.

Paul Manafort a fost condamnat deja într-un alt proces, pentru fraudă bancară şi fiscală.