Cipru şi Turcia îşi dispătă de ani de zile dreptul de exploatare a zăcămintelor de petrol din estul Mediteranei, despre care Ankara susţine că ciprioţi de etnie turcă au dreptul la o parte din aceste resurse.
Turcia a respins acordurile economice pe care guvernul cipriot, recunoscut de comunitatea internaţională, le-a încheiat cu alte state din zonă.
Turcia a trimis două nave de foraj, Fatih şi Yavuz, precum şi o navă de explorare, pentru a opera în apele teritoriale cipriote, determinând Grecia să acuze Turcia că subminează securitatea în regiune.
Alături de Yavuz, o a doua navă de explorare va începe să lucreze în zonă începând cu finalul lunii august, a declarat Domez. O fregată turcească şi o navă de patrulare însoţesc Yavuz.
”Fatih continuă forarea în puţul Finike-1 în zonele autorizate pentru Turcia. Yavuz îşi continuă operaţiuinile în puţul Karpaz-1”, a menţionat acesta.
”Nava Oruc Reis de explorare seismică se va alătura acestei lucrări începând cu finalul lunii august”, a adăugat Domnez.
Uniunea Europeană, Statele Unite şi Grecia au criticat decizia Turciei de a exploata petrol în apele teritoriale ale Ciprului şi consideră că acţiunea este ilegală.
Luna trecută, Liderii UE au avertizat Turcia să pună capăt activităţilor de exploatare în apele din vecinătatea insulei, în caz contrar blocul comunitar va lua măsuri, după ce Grecia şi Cipru au făcut presiuni asupra altor state membre să ia atitudine.