- Home
- Externe
- NEW YORK, (19.09.2011, 14:28)
- Mihai Draghici ,
Turcia speră să realizeze o nouă alianţă strategică în Orientul Mijlociu, cu Egiptul
Ministrul turc de Externe, Ahmet Davutoglu, vorbeşte de o nouă alianţă strategică în Orientul Mijlociu, cu Egiptul, în condiţiile deteriorării relaţiilor cu doi aliaţi tradiţionali, Israelul şi Siria, comentează New York Times, în ediţia online.
Urmărește
429 afișări
Turcia speră să realizeze o nouă alianţă strategică în Orientul Mijlociu, cu Egiptul (Imagine: Mediafax Foto/AFP)
Ahmet Davutoglu a vorbit despre transformările din Orientul Mijlociu în cursul unui interviu acordat cu ocazia deplasării la sesiunea Adunării Generale ONU, unde se va discuta problema statului palestinian.
"Turcia este în centrul a toate", a subliniat Davutoglu, afirmând că Israelul este singurul vinovat pentru deteriorarea relaţiilor cu Turcia.
Davutoglu preconizează un parteneriat între Turcia şi Egipt, două dintre ţările cele mai populate şi mai puternice din această regiune, subliniind că ar fi creată astfel o nouă axă de putere, în contextul în care influenţa americană în Orientul Mijlociu pare să scadă.
"Vrem acest lucru", a insistat şeful diplomaţiei turce.
"Nu va fi o axă împotriva altor ţări - nici împotriva Israelului, nici a Iranului, nici a altor ţări, ci va fi o axă a democraţiei, a democraţiei reale. Va fi o axă a democraţiei celor mai puternice state din regiune, de la nord la sud, de la Marea Neagră la Valea Nilului, în Sudan", adaugă ministrul turc de Externe.
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Desertul preferat al copiilor din comunism, care a reapărut în magazine. Se vinde cu 5 lei în Carrefour
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe