Aproximativ 40 de protestatari care agitau pancarte şi strigau sloganuri împotriva lui Orban şi Guvernului pe care-l conduce – acuzându-l de limitarea drepturilor civice – au fost îmbrânciţi de unii dintre cei câteva mii de susţinători care asistau duminică la discursul susţinut de către premier în faţa Muzeului Naţional.
Orban, criticat dur de către Uniunea Europeană (UE) şi Statele Unite pentru o serie de politici „neortodoxe” ca taxarea excesivă a companiilor străine sau o serie de măsuri împotriva drepturilor civice, a declarat că Ungaria este „parte a Europei”, apreciind că „Europa este plină de întrebări, iar Ungaria este plină de răspunsuri”.
Fidesz, formaţiunea de drepata a lui Orban, a obţinut victorii în trei rânduri de alegeri anul trecut, dar a pierdut majoritatea de două treimi, anul acesta, în urma unor alegeri parţiale.