„Integrând prea multe ţări, am ucis proiectul european”, apreciază Laurent Wauquiez, fost ministru pentru Afaceri Europene. „Extinderea a fost o eroare. Trebuie reconstituit nucleul european în jurul a şase ţări: Germania, Italia, Spania, Belgia, Olanda şi Franţa. Celorlalte trebuie să li se explice că nu funcţionează în acelaşi ritm. Este valabil pentru Marea Britanie, Irlanda sau România”, a declarat el.
„Te salvezi sau te scufunzi cu Europa, aceasta este poziţia mea”, a declarat el. Pe tema imigraţiei, Laurent Wauquiez apreciază că „Franţa trebuie să iasă din Schengen” şi speră „că aceasta va deveni poziţia UMP”.
„Acest lucru nu poate să meargă pentru că ţările europene nu au aceeaşi situaţie în legătură cu imigraţia. Germania are puţini copii, are nevoie de imigraţie. Franţa are mai degrabă mulţi copii, ea nu are nevoie de imigraţie”, a detaliat vicepreşedintele UMP.