Specia nativă de papagal alpin din Aotearoa, kea, este cunoscută pentru natura sa curioasă şi, uneori, chiar răutăcioasă. Deseori, păsările sunt atrase de diverse bunuri ale oamenilor, bunuri pe care le fură folosindu-şi inteligenţa.
De data acesta, păgubiţii au spus că au făcut câteva drumeţii pe Pista Kepler şi, atunci când se odihneau la o colibă, li s-au alăturat nişte kea. Încântaţi fiind, aceştia au luat GoPro-ul şi au început să captureze imagini cu păsările, până când una a smuls camera şi a zburat, filmând în josul dealului.
Camera surprinde imagini cu evadarea în aer, precum şi aterizarea păsării şi atacul scurt, uşor frenetic asupra dispozitivului. La finalul videoclipului, kea a luat o pauză de la zbor, moment în care a început să rupă bucăţi din camera de filmat.
Papagalul din specia kea este singurul papagal alpin din lume, fiind pe cale de dispariţie. În 2009, BBC a lansat prima parte dintr-un documentar ce surprinde traiul păsărilor, fiind denumit sugestiv „Kea-Cel mai inteligent papagal”.