Prima pagină » Economic » Prada, potenţial cumpărător al Versace

Prada, potenţial cumpărător al Versace

Prada analizează achiziţia Versace, brand scos la vânzare de Capri Holdings, în urma colapsului unei fuziuni de 8,5 miliarde de dolari, conform presei italiene, scrie Reuters.
Prada, potenţial cumpărător al Versace
Iulia Kelt
10 ian. 2025, 12:19, Economic

Prada, renumita casă de modă italiană, este unul dintre potenţialii cumpărători interesaţi de Versace, brand pe care Capri Holdings l-a scos recent la vânzare, informează cotidianul italian Il Sole 24 Ore.

Capri Holdings, care deţine şi brandurile Jimmy Choo şi Michael Kors, a angajat Barclays pentru a explora opţiuni strategice, inclusiv vânzarea unor active.

Aceasta decizie vine după ce Tapestry, proprietarul Coach, a renunţat în noiembrie la o tranzacţie de 8,5 miliarde de dolari care ar fi creat un conglomerat american de lux.

Raportul sugerează că Prada analizează oportunitatea împreună cu Citi, partener cu care a colaborat anterior pentru un proiect de listare dublă, acum suspendat.

Versace, fondată în Milano în 1978 de Gianni Versace şi condusă acum de sora acestuia, Donatella, este cunoscută pentru stilul opulent şi imprimeurile „ochioase” cu Medusa.

În anul fiscal încheiat la 30 martie 2024, Versace a generat venituri de 1 miliard de dolari, reprezentând o cincime din cifra totală de afaceri a Capri Holdings.

Prada, la rândul său, a înregistrat o creştere de 18% a vânzărilor în al treilea trimestru, sfidând declinul general al industriei de lux.