Csökkenhetnek a fizetések a magánszférában, ha a munkáltató nem tartja vissza a jövedelemadót

Csökkenhet a magánszférában dolgozók fizetése az adótörvénykönyv módosítása után, ha a kormány nem kényszeríti rá a munkáltatókat, hogy a jelenleg 16 százalékos jövedelemadó értékével emelje meg a dolgozók bérét, mikor már nem neki kell az adót befizetnie az államkasszába – vallja Alexandra Smed

Urmărește
23 afișări
Imaginea articolului Csökkenhetnek a fizetések a magánszférában, ha a munkáltató nem tartja vissza a jövedelemadót

Csökkenhetnek a fizetések a magánszférában, ha a munkáltató nem tartja vissza a jövedelemadót

A PwC Románia igazgatója szerint így a magánszférában jóval alacsonyabbak lennének a fizetések, mint a közszférában, ez pedig egyensúlytalanságot teremtene, és vándorlást indítana el a közszféra irányába.

A pénzügyminisztérium által bejelentett, az adótörvénykönyv módosítását célzó tervezet értelmében a munkáltatók 2018. január elsejétől már nem tartják vissza a 16 százalékos jövedelemadót alkalmazottai fizetéséből, csak a társadalombiztosítási hozzájárulásokat. Így az alkalmazottaknak maguknak kell befizetniük a jövedelemadót a következő év folyamán, amikor benyújtják a családi/háztartási jövedelembevallást.

„Függ attól, hogy milyen volt a bértárgyalás, és attól is, hogy milyen törvényi előírással tud előrukkolni a kormány, hogy rákényszerítse a munkáltatókat, hogy emeljék meg a fizetéseket a jövedelemadó értékével. A tervezet jelen pillanatban nem ír elő semmit világosan. Ha nem lesz ez a kényszerítés, akkor azoknak, akik a bértárgyalás során nettó értékben állapodtak, a saját zsebükből kell majd befizetniük adójukat. Nem hiszem, hogy ez lenne a cél, de bekövetkezhet. Mivel a munkáltató hozzájárulásai most valahol 25 százalék körül vannak. Nőni fog tehát a különbség a köz- és a magánszféra bérei között. Nem normális, hogy az állami szektorban nagyobbak legyenek a fizetések, mint a magánszférában. Az lenne a következménye, hogy mindenki azért küzdene, hogy közalkalmazott lehessen” – nyilatkozta a MEDIAFAX-nak a pénzügyi tanácsadó cég igazgatója.

Meglátása szerint a hasonló törvénymódosítások félelmet és kiszámíthatatlanságot gerjesztenek.

„A magánszférának az a benyomása, hogy a kormánynak korlátozott, rövidtávú tervei vannak. Ezt akarjuk most, ezt foganatosítjuk. Nme létezik a középtáv fogalma. Még a sarki bolt szintjén is van tervezés. Mekkorák lesznek a bevételeim az elkövetkező három-öt évben? Mekkorák lesznek a kiadások? Vannak forgatókönyvek. 7 százalékkal bővül a gazdaság. A negatív forgatókönyv szerint 0,1 százalékkal zsugorodik a gazdaság. A kiindulópontot jelentő forgatókönyv szerint 2-3 százalékkal nő a gazdaság, ahogyan a Nemzetközi Valutaalap (IMF) prognózisában is szerepel. Kellenek a forgatókönyvet, és el kell magyarázni, hogy mi következik. Ha a vízió rövidtávú, akkor félelmet gerjeszt. Most ebben a helyzetben vagyunk, és egy év múlva majd a tulajdon után fizetett adó emelésével, a progresszív adózás bevezetésével, bankadóval fognak kompenzálni. Bármi előfordulhat” – kongatta meg a v.észharangot Alexandra Smedoiu.

 

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici