Senatorul Gabriela Firea o atacă pe Andreea Moldovan, secretar de stat la Ministerul Sănătăţii, care susţine purtarea măştii.
„Mascā la ora de sport pentru copii??Cum fac unii politicieni ajunşi la putere fārā competenţe, tot felul de declaraţii stupide. Una dintre acestea este cea a secretarului de stat, Andreea Moldovan, privind obligativitatea purtării măştii de cātre copii, la orele de sport. Şi vād cā insistā pe idee! (…) O invităm pe doamna secretar de stat Moldovan să facă o oră de sport cu masca pe faţă şi abia după aceea să vină să ne explice cum şi de ce trebuie să facă sport copiii, cu masca pe figură”, a scris Gabriela Firea, pe Facebook.
Senatorul PSD vorbeşte despre OMS care nu recomandă purtarea măştii în timpul activităţilor sportive.
„Înainte de a face astfel de recomandări, cei de la Ministerul Sănătăţii ar trebui să se informeze în primul rând de la Organizaţia Mondială a Sănătăţii şi nu din unele “studii” la care fac referire fără a indica sursele. Sau din capul lor! OMS nu recomandă masca în activităţile sportive! Dimpotrivă, consideră că masca este contraindicată în timpul acestor activităţi, întrucât se umezeşte rapid şi devine un receptor de viruşi şi bacterii ce pot genera alte boli infecţioase”, a precizat Firea.