- Home
- Politic
- BUCUREŞTI, (01.04.2009, 15:44)
- Ovidiu Vanghele , Ovidiu Vanghele ,
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Angajat în România
- Ieși pe plus
- Video
GIP cere anchetarea asocierii între o firmă a copiilor lui Mircea Băsescu şi o instituţie de stat
Grupul pentru Investigaţii Politice (GIP), condus de Mugur Ciuvică, denunţă prevederile asocierii între o firmă controlată de fiul lui Mircea Băsescu, fratele şefului statului, şi o instituţie agricolă de stat, susţinând că aceasta este o nouă "Băneasa Investment" şi cerând o investigaţie.
GIP susţine, într-un comunicat remis, miercuri, agenţiei MEDIAFAX, că, în decembrie 2006, "firma familiei Băsescu, Global Business & Investments", a încheiat un contract de asociere în participaţiune cu Staţiunea de Cercetare – Dezvoltare pentru Pomicultură (SCDP) din Constanţa, instituţie de stat.
GIP susţine că Global Business & Investments este "deţinută şi administrată de copiii şi apropiaţii lui Mircea Băsescu", fratele preşedintelui Traian Băsescu fiind "implicat direct în activitatea acestei societăţi". Potrivit GIP, acţionarul majoritar al SC Global Business & Investments SA este Dragoş Băsescu, fiul lui Mircea Băsescu şi nepotul preşedintelui Traian Băsescu, el deţinând 85 la sută din acţiuni şi având calitatea de cenzor al societăţii. Restul de 15 la sută dintre acţiuni sunt deţinute de Adriana Opreanu, care este şi administratorul societăţii. Adriana Opreanu este director la firma SC Plusfood Constanţa SRL, firma de procesare de carne de pui condusă de Mircea Băsescu. Raluca Băsescu, fiica lui Mircea Băsescu, este şi ea, potrivit GIP, cenzor al Global Business & Investments.
SCDP este o instituţie de stat care functionează în subordinea Academiei de Ştiinţe Agricole şi Silvice "Gheorghe Ionescu Siseşti" şi în directa coordonare a Institutului de Cercetare-Dezvoltare Mărăcineni - Argeş, menţionează GIP.
Contractul este încheiat pe o perioada de 15 ani, cu posibilitatea de prelungire, obiectul acestuia fiind "cercetarea ştiinţifică şi producţia în agricultură". Potrivit datelor prezentate însă de GIP, conform alineatului 6.6 al articolului 6 din contract, obiectul de activitate poate fi completat oricând, într-o şedinţă extraordinară a Consiliului de Administraţie.
"În asocierea dintre SCDP Constanţa şi Global Business & Investments, staţiunea de cercetare participă cu un teren de 30 de hectare, terenul Fermei 10 Agigea, iar firma familiei Băsescu participă cu promisiunea că vă finanţa activitatea asociaţiei. Terenul este situat între Agigea şi Eforie Nord, pe Drumul European 87 Constanţa-Mangalia", scrie GIP în documentul de miercuri.
Citând din contractul de asociere între cele două părţi, pe care îl şi dă publicităţii, GIP susţine că "asociatul principal" SCDP are dreptul la 30 la sută din profit, iar "asociatul secundar" Global Business & Investments beneficiază de 70 la sută din profit. Contractul are ca obiect exploatarea agricolă a terenului, susţine GIP, deşi principalul obiect de activitate al Global Business & Investments este acela de "dezvoltare (promovare) imobiliară".
În plus, SCDP Constanţa se obligă să realizeze şi toate lucrările care fac obiectul contractului. Contribuţia asociatului secund constă în finanţarea directă a asociaţiei în participaţiune cu minimum 75.000 de euro, "din finanţarea unor obiective de investiţii, din desfăşurarea unor activităţi de marketing şi din dezvoltarea relaţiilor ştiinţifice cu diferite instituţii".
GIP mai afirmă că, la momentul asocierii, Global Business & Investments avea doi angajaţi, dar şi că Mircea Băsescu, fratele preşedintelui, "controlează direct afacerea «Ferma Agigea»", publicând în acest sens un proces-verbal din 18 decembrie 2008 încheiat în şedinţa Consiliului de Administraţie al SCDP Constanţa.
În documentul publicat de GIP - de fapt o stenogramă a şedinţei, scrisă de mână - se precizează că directorul afirmă că a mai avut întâlniri cu reprezentanţii Global Business & Investments, cu care "s-a ajuns de acord cu realizarea unui gard de jur împrejurul Livezii Agigea" şi "decolmatarea puţurilor".
"S-a scos 30 m, puţuri, s-a luat legătura cu o firmă care se ocupă de acest lucru, cer 2.000 de euro, d-nul Băsescu M. - a fost de acord. Încă nu s-a demarat lucrarea, în ianuarie urmează să se realizeze acest lucru, plata făcând-o domnul Băsescu", se precizează în documentul publicat de GIP.
În opinia Grupului condus de Mugur Ciuvică, acest document "demonstrează că Mircea Băsescu este cel care negociază direct cu reprezentanţii SCDP până şi «realizarea unui gard» şi «decolmatarea unor puţuri» pe terenul Fermei Agigea".
"Mircea Băsescu este, de altfel, şi cel care plăteşte personal aceste lucrări", mai scrie GIP în comunicatul de miercuri.
Totuşi, la finalul procesului-verbal semnat de participanţii la întâlnire nu se regăseşte numele lui Mircea Băsescu, apărând, în schimb, cel al unei contabile de la Global Business and Investments, informaţie care apare în textul documentului.
"În cazul fermei Agigea, familia Băsescu a urmat până acum reţeta Popoviciu-Băneasa. În ambele cazuri avem de a face cu un contract de asociere între o instituţie de stat care se ocupă cu cercetarea agricolă şi o societate privată care se ocupă cu dezvoltari imobiliare, cu o asociere în care instituţia de stat participă cu un teren uriaş iar firma privată cu promisiuni de investiţii, cu un teren agricol, dar excelent situat şi cu un potenţial imobiliar foarte ridicat, cu un teren aflat pe unul dintre cele mai circulate drumuri din ţară", susţine GIP, în comunicat.
În opinia GIP există şi o diferenţă între cele două afaceri, aceasta rezultând din împărţirea procentelor din afacere. "În timp ce Puiu Popoviciu a lăsat Universităţii de Ştiinţe Agricole 49,88 la sută din profit, Mircea Băsescu nu lasă Staţiunii de Cercetare din Constanţa decât 30 la sută din profit", scrie GIP.
În încheierea comunicatului, GIP solicită autorităţilor statului "anchetarea transferului celor 30 de hectare de teren ale Fermei Agigea", făcând un posibil scenariu de evoluţie pentru afacerea din Constanţa.
"O anchetă serioasă declanşată în acest moment ar putea împiedica finalizarea acestui tun imobiliar, (ce ar fi realizat, n.r.) prin introducerea în contractul de asociere dintre SCDP Constanţa şi Global Business & Investments a principalului obiect de activitate al firmei familiei Băsescu, respectiv «dezvoltarea (promovarea) imobiliară», prin trecerea terenului din extravilan în intravilan şi obţinerea autorizaţiilor de construcţie", scrie GIP.
GIP cere celeritate în anchetă, susţinând că, dacă autorităţile vor aştepta opt ani "ca în cazul Popovicu-Băneasa" pentru a declanşa o anchetă, Băsescu ar putea da un răspuns similar celui dat în cazul lui Popoviciu, atunci când şeful statului a afirmat: "Problema, dacă există, este în zona legalităţii transferului terenului, dar de aici până la a blama o investiţie de asemenea dimensiuni consider că este o eroare".
ULTIMELE ȘTIRI
-
După anularea alegerilor și suspendarea dreptului TĂU la vot, mai crezi în statul român democratic? VOTEAZĂ AICI / SONDAJ Aleph News – Mediafax – Ziarul Financiar
-
Leul a început să se deprecieze la cotaţiile interbancare. BNR anunţă un curs neclintit
-
Restricţii de trafic în Capitală pentru manifestările dedicate comemorării Revoluţiei din 1989
-
Kelemen Hunor exclude posibilitatea unui guvern minoritar: „Nu e loc pentru orgolii sau demonstraţii de forţă”

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.





GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe