„Constat cu neplăcere că în acest moment există zero responsabilităţi stabilite de Parchet pentru perioada de dinainte de 7 mai 2012. Dacă totul a fost perfect, dacă nimeni nu a încălcat nicio lege şi nu a produs niciun prejudiciu, să iasă doamna Kovesi şi să spună: «Nu, domnule, au fost perfecţi cei de dinainte». Mă îndoiesc că lucrurile stau chiar aşa”, a spus Ponta.
„Această imunitate de care se bucură toţi cei din jurul lui Traian Băsescu – asta e o restanţă pe care mi-o asum şi care explică o anumită nemulţumire”, a adăugat premierul.
El a spus că USL este „restantă” la un capitol care nu ţine de Uniune, respectiv în ceea ce priveşte „repararea nedreptăţilor comise în perioada 2010-2011”.
„Suntem restanţi la un capitol care nu ţine din păcate de noi, şi anume noi am făcut partea de dreptate pe care o aşteptau oamenii în ceea ce priveşte pensii, salarii, venituri. Partea de pedepsire a celor care au furat, a celor care au distrus România, a celor care ne-au lăsat un miliard de Euro gaură la fonduri europene, a celor care au dat gaură la Fisc, la CNAS, la metrou – acolo, din păcate, nu ţine de noi”, a spus Ponta.