Prima pagină » Social » Audiere amânată. Gabriel Vlase, propus de Iohannis pentru preluarea funcţiei de şef al SIE, va fi audiat în 2 iulie în Comisia de Control SIE

Audiere amânată. Gabriel Vlase, propus de Iohannis pentru preluarea funcţiei de şef al SIE, va fi audiat în 2 iulie în Comisia de Control SIE

Audiere amânată pentru Gabriel Vlase, propus de Klaus Iohannis pentru preluarea funcţiei de şef al SIE. Biroul Permanent al Camerei Deputaţilor a decis miercuri ca audierea să aibă loc luni, 2 iulie, de la ora 11.30.
Audiere amânată. Gabriel Vlase, propus de Iohannis pentru preluarea funcţiei de şef al SIE, va fi audiat în 2 iulie în Comisia de Control SIE

Deputatul PSD Gabriel Vlase a decis iniţial ca audierea să aibă loc joi, dar Biroul Permanent al Camerei a stabilit ca aceasta să fie reprogramată pentru luni, 2 iulie.

După audiere, se va slabili în următoarea şedinţă a Birourilor Permanente reunite, data când va avea loc plenul reunit pentru validarea social-democratului la şefia SIE

Preşedintele PSD Liviu Dragnea a declarat, luni, întrebat fiind dacă îl susţine pe Gabriel Vlase la şefia Serviciului de Informaţii Externe (SIE), că speră ca acesta să treacă de audierile din comisia parlamentară.

„Trebuie să intre în audieri. Sper să treacă de comisie”, a spus, luni, Liviu Dragnea, la Parlament.

Preşedintele României, domnul Klaus Iohannis, a transmis pe 14 iunie, o scrisoare preşedinţilor celor două Camere ale Parlamentului, în care propune numirea în funcţia de director al Serviciului de Informaţii Externe a lui Petru-Gabriel Vlase.

Petru-Gabriel Vlase este vicepreşedinte al Camerei Deputaţilor, membru al Comisiei pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională şi membru al Comisiei speciale comune a Camerei Deputaţilor şi Senatului privind analizarea şi actualizarea cadrului normativ cu incidenţă în domeniul securităţii naţionale.