„Eficacitatea măştilor pentru persoanele aflate în spaţii închise este incontestabilă. Din acest motiv, o formă de utilizare obligatorie a măştii va face cu siguranţă parte din planul nostru”, a afirmat ministrul Justiţiei.
La rândul său, ministrul Sănătăţii, Karl Lauterbach, care vorbeşte cu Buschmann despre noile reglementări care vor fi cuprinse în Legea privind protecţia împotriva infecţiilor (care expiră pe 23 septembrie), s-a declarat în principiu în favoarea revenirii măştilor.
„Trebuie să luăm foarte în serios ceea ce ne aşteaptă la toamăa şi la iarnă”, a spus Buschmann.
„În coaliţia de guvernământ suntem de acord că nu vor mai exista închideri generale, de şcoli sau alte instituţii”, a adăugat ministrul, considerând aceste măsuri „instrumente inadecvate în al treilea an de pandemie”.
În Germania, folosirea obligatorie a măştii în trenurile şi avioanele de lungă distanţă rămâne în vigoare la nivel naţional. Statele federale reglementează utilizarea lor în autobuze sau trenuri regionale de navetişti, precum şi în cabinetele şi clinicile medicale.