Prima pagină » Social » Două săptămâni de secetă au înghiţit apă din 40 de lacuri de acumulare. Cifrele ANAP

Două săptămâni de secetă au înghiţit apă din 40 de lacuri de acumulare. Cifrele ANAP

Volumul de apă aflat în principalele 40 de lacuri de acumulare a scăzut vineri, faţă de cel înregistrat pe 5 iulie, de la 3,45 miliarde de metri cubi la 3,32 miliarde de metri cubi, anunţă Administraţia Naţională Apele României.
Două săptămâni de secetă au înghiţit apă din 40 de lacuri de acumulare. Cifrele ANAP
Dorin Oancea
22 iul. 2022, 16:48, Social

Coeficientul de umplere a scăzut la 76,56% de la 82%, rezerva de nivel la Cernavodă este 98 cm de la 1,02 cm (peste nivelul de atenţionare), iar debitul Dunării la intrarea în ţară este de 2100 mc/s în scădere faţă de 3000 mc/s.

Prognoza pentru Dunăre emisă de Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor anunţă un debit al Dunării la Baziaş de 1.850 mc/s în data de 28 iulie. Cel mai mic debit al Dunării s-a înregistrat în 1992 când a fost de 1.580 cm/s.

Rezerva de apă este disponibilă pentru toţi beneficiarii care se alimentează din sursa de apă de suprafaţă în regim centralizat.

Restricţiile în alimentarea cu apă (centralizat sau din foraje) sunt impuse de operatorii de apă pentru fiecare caz în parte pentru a avea timp să îşi umple rezervoarele de înmagazinare a apei, precizează administraţia. Pentru zonele cele mai expuse fenomenului de secetă (în special în localităţile mici şi mediul rural din zona Moldovei), populaţia este ajutată de autorităţile locale şi Inspectoratele Judeţene de Situaţii de Urgenţă care asigură necesarul de apă pentru oameni şi animale.