Un alt cetăţean algerian din cei şase pasageri clandestini care au părăsit nava „Nordic Barents” a fost dus, vineri dimineaţă, la bordul acesteia de către o echipă operativă a Gărzii de Coastă.
Acesta a fost găsit, identificat şi reţinut în zona gării din Târgu Jiu de către poliţişti din cadrul IPJ Gorj, în seara zilei de joi.
Poliţiştii de frontieră, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanţa, continuă cercetările pentru trecere frauduloasă a frontierei de stat, la finalizare fiind luate măsurile legale care se impun.
Potrivit Gărzii de Coastă, în noaptea de miercuri spre joi, în jurul orei 3.10, poliţiştii de frontieră din cadrul Grupului de Nave Constanţa, aflaţi la supravegherea unei nave sub pavilion Panama, sosită în Portul Constanţa din Turcia, au fost anunţaţi că cei şase pasageri clandestini de la bordul navei nu se mai află în încăperea în care erau cazaţi.
Cinci din cei şase algerieni au fost găsiţi, „în zona Murfatlar”.
Duminică seara, cei şase migranţi au avut nevoie de îngrijiri medicale după ce s-au intoxicat cu fumul de o saltea pe care ar fi incendiat-o în cabina navei.