Prima pagină » Social » Ministerul Sănătăţii: Răniţii în urma incendiului de la Petromidia au o stare generală bună

Ministerul Sănătăţii: Răniţii în urma incendiului de la Petromidia au o stare generală bună

Cele trei persoane rănite luni seara în incendiul de la rafinăria Petromidia din Năvodari, care sunt internate la Spitalul de Arşi şi la Spitalul Bagdasar-Arseni din Capitală, au o evoluţie pozitivă, a anunţat joi Ministerul Sănătăţii.
Ministerul Sănătăţii: Răniţii în urma incendiului de la Petromidia au o stare generală bună
Ioana Nicolescu
25 aug. 2016, 14:55, Social

Evoluţia pacientului rănit în incendiul de la Petromidia, internat la Spitalul Bagdasar-Arseni din Capitală, este în general pozitivă, a informat joi Ministerul Sănătăţii.

„Bărbatul este stabil şi în continuare intubat. Leziunile căilor respiratorii sunt serioase. Joi vor fi efectuate un control CT şi o bronhoscopie urmând să se decidă conduita terapeutică ulterioară”, se arată în informare.

De asemenea, ambii pacienţi de la Spitalul de Arşi sunt în stare generală bună şi stabili hemodinamic.

„În cursul zilei de miercuri a fost executată în Blocul Operator procedura de debridare enzimatică. Pacienţii sunt pansaţi şi evaluaţi zilnic”, mai precizează ministerul.

Un alt bărbat, de 48 de ani, rănit tot în incendiul de la Petromidia, a murit marţi dimineaţă în urma leziunilor foarte grave suferite, având arsuri pe 90% din suprafaţa corpului.

Inspecţia Muncii va iniţia, începând cu data de 29 august 2016, o acţiune de control în toate unităţile de prelucrare a ţiţeiului din ţară.