Tânăra a născut în urmă cu trei săptămâni şi a revenit la spital vinerea trecută, deoarece avea dureri abdominale. Medicii au consultat-o şi au trimis-o acasă, susţinând că are discopatie.
La sfârşitul săptămânii trecute, femeia a fost dusă în stare gravă la acelaşi spital, dar câteva ore mai târziu a murit.
Primele informaţii arată că tânăra avea septicemie.
Reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică spun că la comisia de malpraxi nu a fost depusă nicio plângere, astfel încât nu pot începe ancheta. Conform procedurilor, comisia nu se poate autosesiza.
Poliţia, însă, a început cercetările sub coordonarea unui procuror şi a deschis dosar penal pentru ucidere din culpă.
„A fost deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă, este o cercetare in rem sub coordonarea unui procuror”, a declarat, pentru MEDIAFAX, purtătorul de cuvânt al IPJ Brăila, Laura Belciugan.