Prima pagină » Social » Primarul din Tg.Jiu susţine că poliţiştii locali fac abuzuri folosindu-se de numele lui

Primarul din Tg.Jiu susţine că poliţiştii locali fac abuzuri folosindu-se de numele lui

Primarul din Tg.Jiu susţine că poliţiştii locali fac abuzuri folosindu-se de numele lui
Petru Mazilu
19 mart. 2021, 15:26, Social

Primarul Marcel Romanescu este în război cu poliţiştii locali despre care a spus că se folosesc de numele său pentru a comite abuzuri.

„Am aflat, cu surprindere, că unii angajaţi ai Poliţiei Locale îşi permit să aplice sancţiuni invocând că ar fi obligaţi de către primar să comită abuzuri. Înţeleg că nu este un caz izolat şi că asemenea practici au început de când am anunţat reorganizarea instituţiei”, a scris, pe Facebook, primarul oraşului Tg.Jiu, Marcel Romanescu.

El a dezvăluit faptul că i-a chemat la discuţii pe poliţişti pentru a lămuri situaţia. Edilul şef a mai spus că reorganizarea instituţiei va fi făcută.

„Am chemat deja angajaţii care au făcut aceste afirmaţii pentru a lămuri lucrurile şi vreau să-i asigur pe cetăţeni că se vor lua măsuri. Rolul Poliţiei Locale este să aplice legea, iar cei care abuzează de statutul lor pentru a-şi rezolva problemele personale nu au decât să-şi încerce norocul în mediul privat. Aceşti oameni, prin acţiunile lor, nu fac decât să-mi dea dreptate şi să arate cât de necesară este reorganizarea Poliţiei Locale”, a precizat Marcel Romanescu.