Prima pagină » Social » Sorin Cîmpeanu, despre 1 Martie: „Nu e un pericol păstrarea tradiţiei de a oferi o floare sau un mărţişor”

Sorin Cîmpeanu, despre 1 Martie: „Nu e un pericol păstrarea tradiţiei de a oferi o floare sau un mărţişor”

Ministrul Educaţiei a spus duminică, înainte cu o zi de 1 Martie, că nu este un pericol respectarea tradiţiei prin oferirea de flori sau mărţişoare, atâta timp cât regulile de protecţie sunt respectate.
Sorin Cîmpeanu, despre 1 Martie: „Nu e un pericol păstrarea tradiţiei de a oferi o floare sau un mărţişor”
Cosmin Pirv
28 feb. 2021, 17:52, Social

„Atâta vreme cât respectăm regulile de distanţare deja impuse prin ordinul de ministru comun consider că nu este un pericol păstrarea tradiţiei prin a oferi o floare sau un mărţişor. Să păstrăm limitele de distanţare, să nu generăm aglomerări de persoane şi nu văd să fie vreo problemă deosebită din această perspectivă”, a spus Sorin Cîmpeanu, la Aleph News.

El nu crede că interzicerea florilor sau mărţişoarelor de 1 Martie ar fi putut fi pusă în practică.

„Chiar dacă cineva, orice autorităţate, nu Ministerul Educaţiei, ar interzice unui copil de clasa I-a, a II-a, care cu propriile mânuţe a fabricat mărţişoare pentru doamna învăţătroare sau pentru propria-i mamă nu cred că o astfel de măsură ar fi putut fi pusă în practică”, a mai spus ministrul Educaţiei.