Femeia a ajuns în Aeroportul din Bologna marţi seara pentru a se îmbarca spre Craiova. Aproape două minute s-a plimbat şi a filmat prin aeroportul în care se văd doar câţiva oameni.
Craioveanca este surprinsă de ceea ce vede şi spune că de şapte ani călătoreşte pe ruta Craiova-Bologna, o dată la trei luni, dar că niciodată nu a văzut locul atât de pustiu.
„Se pare că singurii de pe aici sunt cei ca mine, nevoiţi să zboare. Restaurantele, de obicei erau pline, nu prea existau mese libere. Acum, o singură masă este ocupată. Să vedem zborul spre Craiova, care ar fi trebuit să plece la ora 21, ora locală. Va pleca la 23.25. Cam asta e atmosfera de aici. Câţiva rătăciţi”, a spus Denisa Cosoveanu.
Un italian în vârstă de 71 de ani a fost diagnosticat cu cu virusul Covid-19 şi este internat la un spital din Rimini, în apropiere de Bologna.
Acesta a călătorit anterior în România, unde s-a întâlnit cu rudele soţiei sale românce din judeţul Gorj, dar şi cu alţi oameni din Craiova.
Prefectul judeţului Dolj, Narcis Purcărescu, a anunţat, marţi seara, că autorităţile caută cei 44 de pasageri care au călătorit în avion cu italianul infectat cu virusul Covid-19. De asemena, şi angajaţii aeroportului, ai firmei de de la care italianul a închiriat o maşină, cât şi echipajul din avion sunt identificaţi pentru a fi testaţi.