Ana Porgras, medalie de aur în finală la bârnă
Gimnasta Ana Porgras a adus, duminică, României prima medalie la Campionatul Mondial de la Rotterdam, cea de aur, în finală la bârnă.
Ana Porgras, medalie de aur în finală la bârnă (Imagine: Arhiva Mediafax Foto)
Ana Porgras a intrat a cincea în concurs şi a fost notată cu cea mai mare notă de până atunci, 15.366, cu care a obţinut în final medalia de aur, prima a delegaţiei României la CM din Olanda.
Medalia de argint a revenit americancei Rebecca Bross şi chinezoaicei Linlin Deng, ambele notate cu 15.266, iar cea de bronz nu s-a acordat în acest caz.
Tot duminică, în prima finală a zilei, Flavius Koczi s-a clasat pe locul cinci (16.208), titlul mondial revenind francezului Thomas Bouhail (16.449 puncte).
TITLURILE ZILEI
-
astăzi, 08:33
• Ce este Fâşia Gaza, teritoriul pe care Trump vrea să-l preia
-
astăzi, 07:12
-
astăzi, 07:04
• Raport francez: Cum a fost manipulat TikTok la alegerile prezidenţiale din România
-
astăzi, 10:36
• LIVE TEXT Războiul din Ucraina, ziua 1078. O lovitură cu drone a Ucrainei ar fi provocat un incendiu la un depozit de petrol din Krasnodar Krai / Şeful AIEA avertizează că atacurile Rusiei asupra reţelei energetice a Ucrainei ar putea provoca un accident nuclear / Peste 45.000 de soldaţi ucraineni ucişi de la începutul războiului, spune Zelenski
-
ieri, 22:44
• Ciolacu: Suntem şocaţi de atacul de la şcoala Risbergska din Örebro
-
ieri, 22:21
-
ieri, 21:04
-
ieri, 20:49
• Gândul: Al patrulea suspect în furtul tezaurului dacic, identificat de poliţie
-
ieri, 19:38
-
ieri, 18:59
-
ieri, 17:41
• Guvernul Mexicului începe desfăşurarea a 10.000 de soldaţi la frontiera cu SUA
-
ieri, 16:50
• Nicuşor Dan: Podul Calicilor riscă să fie îngropat din nou de politicienii aflaţi la putere
-
ieri, 16:33
-
ieri, 16:27
-
ieri, 16:05
Ultimele prezenţe româneşti la CM de la Rotterdam vor fi cele ale Sandrei Izbaşa şi Diana Chelaru, în finala de la sol.
Rezultatele obţinute de delegaţia României la CM de la Rotterdam, până în prezent: echipa feminină - locul 4 în finală, echipa masculină - nu s-a calificat în finală, Flavius Koczi - locul 16 în finală la individual-compus, Ana Porgras - locul 4 în finală la individual-compus şi Raluca Haidu - locul 9 în finală la individual-compus, Flavius Koczi - locul 6 în finală la sol, Diana Chelaru - locul 7 în finală la sărituri, Ana Porgras - locul 5 în finală la paralele, Flavius Koczi - locul cinci în finală la sărituri, Ana Porgras - medalie de aur în finală la bârnă.
Obiectivul la CM de al Rotterdam este obţinerea unei medalii şi una-două clasări pe locurile 4-6.
Ambele echipe ale României s-au calificat la CM din 2011, de la Tokyo, la care au acces primele 24 din calificări.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
PROSPORT.RO
CANCAN.RO
GANDUL.RO