LIVE BLOG  Jocurile Olimpice de la Paris 2024. David Popovici a înotat ca un rechin pe ultima lungime de bazin şi a devenit campion olimpic la 200 metri. Prima medalie de aur din istoria înotului masculin tricolor / Cât primeşte sportivul nostru din partea statului

• Jocurile Olimpice de la Paris 2024 au debutat vineri, 26 iulie.
  • Luni, mai mulţi sportivi români vor participa la mai multe competiţii.
  • David Popovici s-a calificat în cursa pentru aurul olimpic la înot, proba finală fiind programată luni seara, de la 21:40.
Urmărește
4218 afișări
Imaginea articolului Jocurile Olimpice de la Paris 2024. David Popovici a înotat ca un rechin pe ultima lungime de bazin şi a devenit campion olimpic la 200 metri. Prima medalie de aur din istoria înotului masculin tricolor / Cât primeşte sportivul nostru din partea statului

Cu cât răsplăteşte România aurul olimpice: 70.000 de euro pentru primul loc / primele se pot dubla

David Popovici, campion olimpic

Cotele la pariuri primite de David Popovici îl dau mare favorit la cursă din această seară

Ovidiu Ionescu şi-a încheiat participarea la Jocurile Olimpice Paris 2024

Jucătorul român de tenis de masă Ovidiu Ionescu a pierdut luni primul meci pe tabloul de simplu de la Jocurile Olimpice de la Apris 2024.

Românul a fost învins de croatul Andrej Gacina, la capătul unui meci echilibrat încheiat cu scorul de 1-4 (8-11, 12-10, 8-11, 10-12, 5-11).

Componentul lotului naţional a fost eliminat şi din proba de dublu mixt pierzând duminică în sferturile de finală, alături de Bernedette Szocs.

Canotoarele de la opt plus cârmaci s-au calificat direct în finala probei

România va evolua în recalificări la opt rame cu cârmaci masculin

Echipajul românesc de patru vâsle feminin ratează calificarea în finală

Canotorii echipajului României de patru vâsle masculin vor evolua în Finala B

Echipajul format din Leontin Nuţescu, Andrei Lungu, Florin Bogdan Horodişteanu şi Ioan Prundeanu, a terminat pe locul 5 în serii şi a evoluat în recalificări.

Doar primele două clasate în recalificări au obţinut calificarea în finală, acestea fiind Germania şi Elveţia.

Echipajul român a încheiat cursa din recalificări cu timpul de 5 minute, 56 de secunde şi 32 de sutimi.

Echipa feminină de gimnastică s-a calificat cu emoţii în finala de la Jocurile Olimpice

Gimnastica românească feminină a reuşit duminică performanţa de a se califica în finala competiţiei pe echipe, precum şi în finala de individual compus şi în cea pe aparate, după o evoluţie peste aşteptări a echipei alcătuite din Sabrina Maneca Voinea, Ana Maria Bărbosu, Lilia Cosman, Andreea Preda şi Amalia Ghigoarţă.

Gimnastele române au trebuit să aştepte şi evoluţia gimnastelor din celelalte patru subdiviziuni, pentru a afla dacă s-au calificat în finale.

Singurele aparate la care tricolorele nu şi-au asigurat prezenţa sunt paralelele şi săriturile.

Rebecca Diaconescu a terminat semifinala probei de 200 m liber pe locul 8

Înotătoarea română Rebecca Aimee Diaconescu şi-a încheiat duminică evoluţia la Jocurile Olimpice de vară de la Paris după ce a terminat pe locul opt cursa din semifinala probei de 200 m liber feminin.

David Popovici, în finala de 200 de metri liber

Duminică, David Popovici s-a calificat în finala probei de 200 de metri liber cu cel mai bun timp, configurându-se astfel o primă posibilă medalie pentru România la ediţia Jocurilor Olimpice din acest an.

Popovici a evoluat în semifinala a doua şi a condus cursa din La Defense Arena de la un capăt la celălalt, fiind primul la fiecare din cele trei întoarceri.

El a terminat cu timpul de un minut, 44 de secunde şi 53 de sutimi, cel mai bun timp, cu care îşi asigură un start de pe culoarul 4.

Finala are loc luni seară, de la ora 21.40.