Prima pagină » Sport » Naţionala de fotbal nevăzători a României va participa la prima ediţie a Cupei Intercontinentale

Naţionala de fotbal nevăzători a României va participa la prima ediţie a Cupei Intercontinentale

Echipa naţională de fotbal pentru nevăzători a României se numără printre cele 10 reprezentative care vor juca la ediţia inaugurală a Cupei Intercontinentale de fotbal pentru nevăzători. Competiţia va avea loc în perioada 23 septembrie – 3 octombrie, în India.
Naţionala de fotbal nevăzători a României va participa la prima ediţie a Cupei Intercontinentale
Rafael Hekman
20 apr. 2023, 16:21, Sport

Cupa Intercontinentală va fi a doua competiţie ca importanţă, după Cupa Mondială, iar participarea României reprezintă cea mai importantă prezenţă de până acum a naţionalei noastre la nivel internaţional. Celelalte naţionale participante sunt Spania, Grecia, Polonia, Chile, Peru, Egipt, Coasta de Fildeş, Coreea de Sud şi Malaezia.

Naţionala de nevăzători a României a bifat până acum trei prezenţe la Campionatul European şi e deja calificată direct la următoarea ediţie a turneului continental.

Echipa naţională de fotbal pentru nevăzători a României a fost creată de către Asociaţia Nevăzătorilor din România în anul 2013.

„În susţinerea organizării acestei selecţionate naţionale, asociaţia a primit un sprijin decisiv din partea Comitetului Naţional Paralimpic Român şi a Federaţiei Române de Fotbal, structuri ce au finanţat primele acţiuni interne şi internaţionale.”, scrie frf.ro.