După ce a câştigat turneul de la Wimbledon din 2015 urmat de triumful de la US Open 2015, Djokovic a început sezonul 2016 prin câştigarea Openului Australiei, iar înaintea Openului Franţei avea din nou obiectivul de a câştiga pentru prima dată trofeul parisian, al cărui finală a jucat-o de mai multe ori.
În 2016, Rafael Nadal, s-a retras din turneu înainte de meciul din turul al treilea, iar sârbul a profitat de această şansă.
L-a învins pe Andy Murray în finală, câştigând cu 3-6, 6-1, 6-2, 6-4.
De bucurie, sârbul şi-a aruncat racheta în mulţime imediat după ce a trasat o inimă pe zgura pariziană. O fană norocoasă, Abby, a prins racheta şi, 7 ani mai târziu, a decis să o vândă.
Ea a scos-o la licitaţie la SCP Auctions, cu o ofertă minimă stabilită la 10.000 de dolari. 23 de persoane s-au luptat pentru această piesă de muzeu, iar oferta câştigătoare a ajuns la 107.482 de dolari, acesta fiind cel mai mare preţ plătit vreodată pentru o rachetă de tenis.