Kirsten Flipkens, fost număr 13 mondial, a fost aplaudată îndelung, imediat după ce Simona Halep a închis meciul cu scorul de 7-5, 6-4, după o oră şi 25 de minute.
Halep a început meciul cu un break, după care s-a văzut condusă cu 2-5, fiind nevoită să se întrebuinţeze serios pentru a reveni cu 5 game-uri consecutive câştigate, pentru a închide setul cu 7-5.
În setul secund, românca a fost din nou condusă cu 0-3, şi 1-4. , după care a reuşit o nouă serie de 5 game-uri, câştigând meciul şi calificându-se în turul 3, unde o va întâlni pe poloneza Magdalena Frech (92 WTA), pe care a învins-o de două ori în întâlnirile directe.
Campioana din 2019 şi favorită numărul 16, Halep va câştiga pentru prezenţa în şaisprezecimile de finală 139.200 euro.