Prima pagină » Economic » NYSE a devenit prima bursă penalizată de autoritatea de reglementare bursieră din SUA. Ce valoare a avut amenda

NYSE a devenit prima bursă penalizată de autoritatea de reglementare bursieră din SUA. Ce valoare a avut amenda

Comisia americană pentru bursă şi valori mobiliare (SEC) a amendat NYSE cu 5 milioane de dolari pentru furnizarea de informaţii în avans unora dintre clienţi, aceasta fiind prima penalizare financiară aplicată vreodată de instituţie unui operator bursier.
NYSE a devenit prima bursă penalizată de autoritatea de reglementare bursieră din SUA. Ce valoare a avut amenda

Potrivit SEC, NYSE, operatorul bursei new-yorkeze, a încălcat legea o perioadă lungă de timp, începând din 2008, prin trimiterea de date anumitor clienţi, înainte care acestea să fie puse la dispoziţia tuturor clienţilor, relatează MarketWatch.

NYSE a acceptat plata unei amenzi de 5 milioane de dolari pentru închiderea investigaţiei SEC.