Prima pagină » Știri externe » Pentagonul va consolida sistemul antirachetă în Alaska, pe fondul ameninţării nord-coreene

Pentagonul va consolida sistemul antirachetă în Alaska, pe fondul ameninţării nord-coreene

Secretarul american al Apărării, Chuck Hagel, a decis consolidarea măsurilor de apărare antirachetă în statul Alaska pentru contracararea ameninţării nord-coreene, afirmă surse de la Pentagon.
Pentagonul va consolida sistemul antirachetă în Alaska, pe fondul ameninţării nord-coreene

Oficialul, care a fost citat de Reuters sub protecţia anonimatului, nu a oferit alte detalii. Şeful Pentagonului urmează să facă un anunţ oficial vineri seară.

Un alt oficial de la Pentagon declara marţi că Statele Unite au capacitatea de a mobiliza rapid încă 14 interceptoare antirachetă terestre în statul Alaska.

Coreea de Nord a ameninţat săptămâna trecută că ar putea lansa un atac nuclear preventiv împotriva Statelor Unite.

Însă specialiştii nu cred că regimul stalinist de la Phenian are capacitatea de a lansa rachete intercontinentale care să ajungă până în Statele Unite.