Prima pagină » Social » Ninsorile şi viscolul au lăsat fără curent electric 69 de localităţi

Ninsorile şi viscolul au lăsat fără curent electric 69 de localităţi

Un număr de 69 de localităţi din judeţele Brăila şi Galaţi nu aveau, miercuri la prânz, curent electric din cauza avariilor produse de ninsori şi viscol, informează Electrica SA.
Ninsorile şi viscolul au lăsat fără curent electric 69 de localităţi
05 dec. 2007, 12:37, Social

Potrivit sursei citate, avariile s-au înregistrat în infrastructura de distribuţie a filialei Muntenia Nord, la ora 11:00 fiind întreruptă furnizarea energiei electrice în 59 de localităţi din judeţul Galaţi şi în zece din Brăila.

Electrica SA a mobilizat 30 de echipe pentru intervenţia în zonele afectate, astfel că, în condiţiile în care vremea continuă să fie nefavorabilă, se lucrează la realimentarea cu energie electrică a localităţilor/cătunelor în care sunt semnalate întreruperi.

Specialiştii companiei lucrează pentru remedierea avariilor înregistrate la 275 de posturi de transformare şi pentru repunerea sub tensiune a zece linii electrice aeriene.

Dacă este necesar, în teren vor fi trimise echipe suplimentare, mobilizate din zonele în care nu sunt semnalate avarii sau situaţii deosebite.