Prima pagină » Sport » Ioan Niculae: Mi-aş dori să întâlnim Dinamo în finala Cupei României

Ioan Niculae: Mi-aş dori să întâlnim Dinamo în finala Cupei României

Patronul echipei Astra Giurgiu, Ioan Niculae, a declarat, miercuri seară, după calificarea în finala Cupei României - Timişoreana, că îşi doreşte ca formaţia sa să o întâlnească pe Dinamo Bucureşti în ultimul act al competiţiei, informează www.prosport.ro.
Ioan Niculae: Mi-aş dori să întâlnim Dinamo în finala Cupei României
Traian Terzian
16 apr. 2014, 23:56, Sport

„Este o onoare ca o echipă care acum cinci-şase ani nu exista să joace în finala Cupei. Petrolul care a jucat acum este Astra de acum câţiva ani, nu are nicio legătură cu echipa istorică a Petrolului. Este o echipă înfiinţată de mine în anii ’98-’99. Aş dori din tot sufletul să jucăm cu Dinamo în finală, am o anumită simpatie pentru acest club. Chiar dacă vom pierde o finală cu Dinamo, în urma unui meci frumos, nu mi-ar părea foarte rău. Le-am spus jucătorilor că indiferent ce se va întâmpla în finală vor avea o primă consistentă”, a spus Niculae la Sport.ro.

Echipa Astra Giurgiu s-a calificat în finala Cupei României – Timişoreana, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-1), formaţia Petrolul Ploieşti, deţinătoarea trofeului, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei. Petrolul a deschis scorul prin Tamuz, în minutul 22, Astra reuşind să întoarcă rezultatul prin Budescu ’52 şi Papp ’90+4.

În tur, la Ploieşti, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 0-0.

În cea de-a doua semifinală, care va avea loc joi, de la ora 20.30, pe Arena Naţională din Capitală, se vor întâlni echipele Dinamo şi Steaua. În tur, steliştii s-au impus, cu scorul de 5-2.