Antonescu a comentat momentul în care Tăriceanu a fost scos din sala de şedinţe a Delegaţiei Permanente, printr-un vot al acestui for.
”Nu înţeleg de ce s-a expus unei asemenea situaţii. Tăriceanu, sigur, ca noi toţi, avea alte defecte, dar un asemenea tupeu, cum l-au calificat şi colegii, ca în pauzele pe care i le dă Ponta de la şedinţele PSD să vină şi la noi nu a fost înghiţit şi cel puţin sunt mulţumit că Tăriceanu, în faţa a ce s-a votat şi în faţa reacţiei oamenilor, a înţeles totuşi să părăsească sala şi să ne lase să ne desfăşurăm”, a afirmat Antonescu.
El a susţinut că Tăriceanu nu este membru al PNL, întrucât ”s-a înscris cu forţa, nestaturar şi pus de pesedişti în PNL”.
”PSD a ocupat organizaţia Satu Mare cu complicitatea celor de acolo, de altfel a mai hotărât şi dizolvarea Biroului Judeţean de la Satu Mare (al filialei PNL, n.r.). Dar Tăriceanu nu este înscris legal în PNL. Statutul spune limpede cum se înscrie un om în PNL, adică în organizaţia partidului din localitatea pe raza căreia are domiciliu sau are serviciul”, a susţinut Antonescu.
De asemenea, el a precizat că i-a transmis lui Tăriceanu că, dacă se decide să revină în PNL, în perspectiva congresului, să facă acest lucru ”corect”.
”Mă ocup personal, îi garantez personal că va fi admisă cererea, sau încerc să-i fac lobby, dar nu cu pesediştii, pentru că nu suntem în 1945 când au venit ruşii şi ne puneau ăia pe aici miniştri”, a spus Antonescu.