Gandul
Petrache a precizat, răspunzând unor întrebări, că atât sondajul PNL, cât şi al PDL sunt în lucru, fiind în faza de culegere a datelor, şi a arătat că anunţul oficial privind desemnarea prezidenţiabilului va fi făcut probabil în 7 sau 8 august.
„Ambele sondaje sunt în lucru. La momentul acesta se culeg date. Anunţul oficial a fost cu 5 august, dar pentru că au mai fost discuţii legate de metodologia de lucru, probabil că va fi 7 sau 8 august”, a spus Petrache.
Întrebat dacă sondajul se va face numai din „uşă în uşă”, Petrache a precizat: „Unul e făcut de PDL, unul de noi. Dar nu cred că ne trebuie o acurateţe aşa de mare la acest sondaj. Noi de fapt acum vrem să alegem pe cel ce ne va reprezenta, pe cel ce are o şansă în plus, nu?”.