„Pentru vineri seară, îmi doresc ca România să nu primească gol. Dacă va reuşi să marcheze în aceste condiţii, va fi perfect în perspectiva calificării la Euro. Îmi doresc, de asemenea, ca România de astăzi să fie ocolită de ghinionul pe care l-am avut noi în urmă cu 29 de ani, tot împotriva Irlandei de Nord. Norocul se poate şi întoarce”, a declarat, miercuri, Gino Iorgulescu.
Şeful Ligii Profesioniste de Fotbal atrage atenţia asupra faptului că echipele româneşti au avut întotdeaua întâlniri dificile cu cele britanice, din cauza diferenţei de forţă.
„Îmi doresc foarte mult ca naţionala noastră să evolueze bine în partida cu Irlanda de Nord, e foarte important să obţină un rezultat bun din întâlnirea cu cel mai puternic adversar din grupa de calificare pentru Euro 2016. Pentru echipele româneşti au fost întotdeauna dificile întâlnirile cu cele provenind din fotbalul anglo-saxon, din cauza diferenţei de forţă. Nouă ne-au convenit mai mult meciurile cu echipele care practică un stil latin, apropiat de al nostru”, a adăugat Iorgulescu.
Partida România – Irlanda de Nord, din etapa a patra a Grupei F a preliminariilor Campionatului European din 2016, se va disputa vineri, de la ora 21.45, pe Arena Naţională din Bucureşti.